DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Strana Most-Híd presadila výrazné zvýšenie dôchodkov.

26.08.2017
Zavádzajúce

Dôchodky sa od roku 2018 zvýšia v priemere o 8,20€. Aj napriek tomu, že strana Most-Híd má v programe body venujúce sa dôchodku a jeho zvyšovania prostredníctvom posilnenia druhého piliera (napr. vrátiť sa k stavu pred rokom 2012, kedy sa valorizácia dôchodkov zmenšila z 9% na 4%), alebo upraviť zvyšovanie dôchodkov medzi občanmi s rozličnou výškou dôchodku, a prezentovala sa touto ideou v roku 2015 aj 2016 vo viacerých rozhovorochvyjadreniach a tlačových besedách, nepovažujem výrok za relevantný, pretože nejde ani o výrazné zvýšenie v porovnaní s minulými rokmi, a tak isto sa nedá tvrdiť, že strana tento návrh presadila.

V porovnaní s rokom 2015 a 2016, kedy dôchodky narástli o 5,30€ a 1,90€ sa dá tvrdiť, že ide o zvýšenie výrazné (8,20€), ale v rokoch pred tým sa dôchodky zvyšovali v priemere o 8€. Najvýraznejšie zvýšenie bolo v roku 2013, kedy sa dôchodky navýšili o 11€. Pred rokom 2013 sa dôchodky zvyšovali percentuálne, najviac v roku 2009 (6,95% čo znamenalo priemerné zvýšenie o 11€). Preto nie je možné jednoznačne povedať, či ide alebo nejde o výrazné zvýšenie, pretože záleží na tom, s akým rokom porovnávame momentálne zvýšenie. Avšak ak to zgeneralizujeme, konštantne dôchodok rástol o podobnú hodnotu (8€ - 12€)

Navrhovateľom bolo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, za jeho činnosť zodpovedá Ján Richter (SMER-SD). Pozmeňujúce návrhy prezentovala len poslankyňa Erika Jurinová (OĽANO) a poslanec Eugen Jurzyca (SAS).

SMER-SD aj SNS majú v programe body týkajúce sa dôchodkov. SMER chce odstraňovať rozdiel medzi staro a novodôchodcami spolu so zvyšovaním dôchodkov a SNS chcela zvýšiť dôchodky o vianočný príspevok. V programovom vyhlásení sa dokonca zaviazali všetky koaličné strany, že systém valorizácie dôchodkov sa bude upravovať. Na základe tohto je jednoznačné, že záujem zvyšovať dôchodky majú všetky koaličné strany, čiže tvrdiť, že Most-Híd presadil toto zvýšenie je nepravdivé.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.08.2017
success
error