DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Strana Most-Híd presadila výrazné zvýšenie dôchodkov

26.08.2017
Zavádzajúce

Nová prijatá legislatíva skutočne počíta so zvyšovaním dôchodkov od 1. februára 2018 a v porovnaní s minulými zvyšovaniami môžeme to nastávajúce označiť za výrazné. No toto zvyšovanie sa nebude týkať všetkých dôchodcov. Taktiež pred parlamentnými voľbami 2016 avizovala aj strana Smer - SD zvyšovanie dôchodkov a keďže sme nenašli dôkaz o tom, že by spomínané zvyšovanie presadila práve strana Most-Híd hodnotíme tento výrok ako zavádzajúci.

Tlačová správa TASR uverejnená v Denníku N uvádza zvyšovanie dôchodkov o 25,50 eur. Toto zvyšovanie sa má ale týkať iba časti takzvaných starodôchodcov (označenie pre tých, ktorí odišli do dôchodku pred reformou v roku 2003), presnejšie občanov, ktorí odišli do penzie do septembra 1988.

V porovnaní s dátami so Sociálnej poisťovne je táto valorizácia dôchodkov najväčšia od doby, ako Slovensko prijalo Euro, no zároveň ešte raz pripomíname, že plánovaná valorizácia sa nebude týkať všetkých.


Aj keď strana Most-Híd sa vo svojom volebnom programe zaoberá dôchodkami (s. 25 - 26), explicitne ich zvyšovanie nespomína, iba vyjadruje podporu inštitútu minimálnych dôchodkov, ktorý na druhej strane môže spôsobiť ich zvýšenie. Strana Smer - SD nemala pred parlamentnými voľbami 2016 štandardný program iba jednostranový dokument s názvom Priority programu strany SMER - SD pre roky 2016 - 2020, kde sa ale explicitne spomína zvyšovanie príjmov dôchodcov. Strana SNS sa vo svojom volebnom programe tiež zaoberá dôchodkami, no ich zvyšovanie nespomína.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.08.2017
success
error