DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Uhrík

Republika

Najnovšie sa pustili (vedenie kraja, pozn.) dokonca už aj do privatizácie stredného odborného školstva.

Nitriansky samosprávny kraj - 23.08.2017
Zavádzajúce

Stredné odborné školy v Nitrianskom samosprávnom kraji dlhodobo znižujú svoj počet, nejde o novú záležitosť. Milan Uhrík týmto výrokom pravdepodobne kritizuje fakt, že stredná škola polytechnická na Novozmámockej ulici v Nitre od školského roka 2017/18 má súkromného zriaďovateľa. Žiadnej inej strednej školy sa takáto privatizácia netýka, preto hodnotíme výrok ako zavádzanie.

Výrok je súčasťou odpovede Milana Uhríka na otázku, čo by skritizoval na súčasnom županovi.

Je pravda, že počet krajom zriaďovaných SOŠ klesá. Dôvodom poklesu je ale čoraz nižší záujem študentov o profesie vyučované na týchto školách (.pdf, str.18). Zároveň nejde o novinku, už plán pre roky 2011 - 2014 (.pdf str. 2 - 4) počítal so zlučovaním SOŠ, ktoré nenavštevuje dostatočný počet žiakov.

Nedochádza teda k privatizovaní školstva - od roku 2013 (.pdf str. 3) sa nezmenil počet SOŠ prevádzkovaných NSK (50), naopak, počet súkromných SOŠ klesol z 8 na 6 v súčasnosti (.pdf str. 20 a 25).


V júli 2017 sa dostala na verejnosť informácia, že stredná škola polytechnická na Novohradskej ulici bude mať od školského roka 2017/18 nového zriaďovateľa. Kraj prenechal kompetencie súkromnej spoločnosti Deutsch-Slowakische Akademien (DSA), prenájom je na 15 rokov. DSA je nemecká spoločnosť ktorá na Slovensku spravuje osem škôl. Škola bude naviazať kontakty na spoločnosti vyrábajúce v technickom parku v Nitre a bude pripravovať absolventov pre tieto spoločnosti.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error