DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Belica

Nestraníci

Ja som sa vždy uchádzal o podporu ktorejkoľvek strany (...).

Nitriansky samosprávny kraj - 18.07.2017
Neoveriteľné

Milan Belica už 16 rokov zastáva post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, zvolený bol celkom štyrikrát. Tento rok bude kandidovať v krajských voľbách už piaty krát. Od roku 2001 kandidoval ako nominant celkom 12 strán, pričom on sám bol do roku 2009 členom strany ĽS-HZDS. Jeho kandidatúru podporovali aj pravicové aj ľavicové strany, čo je však vo všeobecnosti typické pre župné voľby. Či sa súčasný nitriansky župan skutočne uchádzal o podporu akejkoľvek strany nie je možné overiť. 


V prvých župných voľbách v roku 2001 kandidoval Belica s podporou strán vtedy opozičnej HZDS, vládnych SDĽ a SOP a mimoparlamentného STRED-u. Štyri roky neskôr už kandidoval za mimoparlamentnú Agrárnu stranu vidieka, Ľavicový blok (ĽB), Pravú Slovenskú národnú stranu (PSNS) a za Zjednotenú SNS. Taktiež za opozičnú HZDS a KSS. 

V roku 2009 jeho osobu podporovali vtedy opozičné pravicové strany SDKÚ a KDH, taktiež vládna strana SMER-SD. V posledných župných voľbách mal podporu len strany SMER-SD. Za 16 rokov (od prvých krajských volieb) Belica nikdy nezískal podporu jednej z najsilnejších strán v tomto regióne, Strany maďarskej komunity (predtým Strana maďarskej koalície), ktorej kandidát postúpil do druhého kola volieb spolu s Belicom celkom dvakrát. 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error