DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Belica

Nestraníci

Ja som v každých voľbách vždy vyhral už v prvom kole, (...).

Nitriansky samosprávny kraj - 18.07.2017
Pravda

Milan Belica je úradujúcim predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Od vzniku samosprávnych krajov bol zvolený štyrikrát. V každom kole župných volieb získal práve on najviac hlasov, avšak voľby v prvom kole (teda získal viac ako 50 percent hlasov) vyhral len raz. Výrok odznel ako reakcia na zavedenie jednokolových župných volieb, ktoré podľa Belicu nie sú najlepším riešením, avšak jeho pozíciu neohrozia, pretože doteraz v každých voľbách už v prvom kole získal najviac hlasov práve on. Napriek nejednoznačnej formulácie, výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Milan Belica je od vzniku systému samosprávnych krajov jediným županom Nitrianskeho samosprávneho kraja, opakovane ho zvolili celkom trikrát. 

V prvých župných voľbách v roku 2001 získal ako kandidát HZDS, SDĽ, STRED a SOP v prvom kole najviac hlasov, presne 40,9 percent. Do druhého kola postúpil s Miklósom Fehérom, kandidátom SMK. Belica v druhom kole získal 61,4 percent a stal sa predsedom kraja. 

V roku 2005 získal Belica v prvom kole volieb opätovne najviac hlasov, celkom 41,8 percent odovzdaných hlasov. V tom roku bol kandidátom celkom 6 politických strán: ASV, KSS, ĽB, HZDS, PSNS, ZSNS. Jeho súperom sa stal v druhom kole opäť nominant SMK v osobe Lászlóa Szigetiho, ktorý sa však tri dni po prvom kole vzdal kandidatúry. Na jeho miesto nastúpil tretí kandidát v poradí na základe výsledkov prvého kola, Ján Greššo za DS a SDKÚ. Belica ho v druhom kole porazil 74,1 percentami. 

O 4 roky neskôr, v ďalších župných voľbách už kandidoval Belica za Smer, SDKÚ a KDH. Voľby vyhral už v prvom kole s 60,3 percentami. 

V posledných krajských voľbách získal Belica, ako kandidát za Smer, SNS a ASV, v prvom kole 46,9 percent hlasov. Jeho súperom sa stal v druhom kole exposlanec NR SR Tomáš Galbavý (SDKÚ, SaS, Most, Nova, SMK, OKS), koho Belica porazil s 55,6 percentami. 

Je nutné dodať aj kontex, v ktorom tento výrok odznel. Podľa Belicu jednokolové župné voľby, ktoré platia od tohto roku, nie sú najlepším riešením, avšak nemyslí si, že jeho pozícia by bola ohrozená: „Nemyslím si, že sú demokratickejšie, ako bola dvojkolová voľba. Ja som v každých voľbách vždy vyhral už v prvom kole, takže by mi to mohlo byť jedno, ale myslím si, že dvojkolový výber je vždy demokratickejší. Je to akési sito, pri ktorom sa preosejú kandidáti a do druhého kola už idú iba dvaja najsilnejší. Myslím si, že tie jednokolové voľby môžu byť kontraproduktívne. Len aby sme sa veľmi nesklamali, lebo ten demokratický výber je obmedzený,“ uviedol Belica.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error