DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Blanár

SMER-SD

V trenčianskej nemocnici zakúpili porovnateľné CT aj s reálnymi nákladmi za 2,7 mil. eur - za túto sumu kúpil Žilinský kraj CT dve a ešte ušetril viac ako štyristotisíc eur!

Žilinský samosprávny kraj - 18.07.2017
Nepravda

Žilinský kraj nakúpil dva CT prístroje za približne rovnakú sumu ako jeden prístroj v Trenčíne (neušetril 400 tisíc eur), navyše bol tento nákup po započítaní všetkých reálnych nákladov o viac ako 800 tisíc eur drahší ako najlacnejšia ponuka, ktorú Žilinský kraj dostal. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Juraj Blanár porovnáva nákupy CT prístrojov ako obhajobu voči obvineniam z predražených nákupov CT v Žilinskom kraji. Dva spomínané CT prístroje sú pre nemocnice v Trstenej a Liptovskom Mikuláši. Pozrime sa na priebeh oboch obstarávaní:

Nemocnica v Trenčíne nakúpila v roku 2010 CT za 2,3 milióna, spolu s ním kúpila nový RTG prístroj Chiralux 2 za 466 238 eur.

Nákupy CT v Žilinskom kraji v roku 2011 by stáli o viac ako 400 tisíc eur menej, ale iba so započítaním ceny RTG prístroja pre Trenčiansky kraj, ten však nie je súčasťou CT. Županovi Blanárovi je taktiež vyčítané, že umelo nastavil podmienky pre získanie zákazky tak, aby mohla vyhrať firma, ktorá po spočítaní všetkých nákladov neponúkne najnižšiu sumu.

Zákazku síce vyhrala firma INTES Poprad z dôvodu najnižšej kúpnej ceny, na ktorú kraj kládol najväčší dôraz. Avšak, kým zvyšné dve súťažiace firmy ponúkli pozáručný servis takmer zadarmo, INTES Poprad si vyžiadal viac ako 1,5 milióna eur. Pozáručný servis ale v bodovaní pri získaní zákazok nezavážil tak, ako kúpna cena, preto zákazku získala INTES Poprad za celkové reálne náklady 2, 272 milióna eur, čo je o 824 999,9 eur viac ako najlacnejšia ponuka od firmy Siemens.

Juraj Blanár neušetril pri kúpe CT prístroja, navyše je táto kúpa kritizovaná ako extrémne predražená.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error