DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Lunter

Nestraníci

Marian Kotleba už dva mesiace zadržuje vyplácanie celkovo 170 000 eur dotácií pre občianske aktivity (...) Tie sa majú prerozdeliť pre viac ako 100 žiadateľov v okresoch Zvolen, Krupina a Detva (...) Krajskí poslanci ich prerozdelili už v marci.

Banskobystrický samosprávny kraj - 18.07.2017
Pravda

Daný výrok pochádza z tlačovej správy Jána Luntera z 30. mája 2017. Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Marian Kotleba podľa dostupných informácii odmietal podpísať poslanecké dotácie pre viac ako 100 občianskych a obecných iniciatív v okresoch Detva, Krupina a Zvolen v dĺžke dvoch mesiacov (od marca do mája 2017). Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Napriek tomu, že tieto peniaze v celkovej sume 170 tisíc eur boli prerozdelené pre viac ako 100 žiadateľov z okolia zvolenského okresu, vrátane folklórnych súborov, mládežníckych športových klubov či malých obcí a schválené väčšinou poslancov už v marci 2017, na tieto peniaze museli dva mesiace čakať.

Podľa krajského poslanca Horníka (kandiduje za iniciatívu Lunter pre dobrý kraj) je za tým fakt, že neschválili dotáciu pre strelecký klub v Detve. Jeho vlastníkom je Kulič, ktorý figuroval aj na kandidátnej listine ĽSNS. Malo sa konať akési verejné vypočutie Kotlebom, na ktorom došlo k zmene výšky dotácii a bola tiež schválená dotácia pre spomínaný strelecký klub. 

Kotleba napokon dotácie podpísal 29. mája 2017, pričom zmizla sporná dotácia pre strelecký klub. Výšky "poslaneckých" dotácii však platili v pozmenenej verzii, hoci tie neboli schválené poslancami, len Kotlebom. 

Podobný príklad sa stal aj v prípade domova sociálnych služieb Slatinka v Lučenci. Situácia nastala po tom, čo Kotleba ešte v roku 2014 odmietol podpísať spolufinancovanie dotácie z eurofondov, čo znamenalo, že ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím ostali v nevyhovujúcich priestoroch na periférii mesta, a to aj napriek tomu, že priamo v Lučenci bola pripravená budova a projekt na rekonštrukciu.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error