DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Stanislav Mičev

Nestraníci

Namiesto plnenia záväzných predsavzatí sme dostali len precíznu propagandu, zelené tričká a Kotlebova strana viac ako 5,2 milióna eur od štátu za voľby.

Banskobystrický samosprávny kraj - 18.07.2017
Pravda

Strana, ktorá je vo voľbách úspešná, získa na svoju činnosť príspevky od štátu. Pre stranu Kotleba – ĽSNS sa tento príspevok vyšplhal na 5,2 milióna eur.  Taktiež z dostupných informácii vyplýva, že Kotleba nenapĺňa svoje sľuby. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

ĽSNS získala v roku 2016 v parlamentných voľbách približne 210-tisíc hlasov. Štát vypláca politickým stranám príspevok dvojakého druhu. Prvý príspevok za hlasy sa odovzdáva jednorazovo po voľbách. Za každý získaný hlas tak strana dostane jedno percento z priemernej nominálnej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. V roku 2015 bola priemerná mesačná mzda v hospodárstve 883 eur (.pdf), čiže 1 percento činí 8,83 eur za jeden hlas. Prvý príspevok bol teda vo výške 1,8 mil. eur. V takej istej výške bol i druhý príspevok na činnosť, ktorý však strana dostáva počas štyroch rokov vládnutia. To je spolu 3,7 mil. eur. Tretí príspevok už patrí len parlamentným stranám. Každá z nich a každý rok dostáva peniaze za každý poslanecký mandát, ktorý si vybojovala vo voľbách. Za prvých 20 mandátov patrí strane 30-násobok priemernej mzdy. Kotlebova strana obsadila v parlamente 14 kresiel, čiže dokopy za 4 roky dostane skoro 1,5 mil. eur. Po zrátaní všetkých troch príspevkov nám vyjde, že konečná suma, ktorú dostane Kotlebova strana je skutočne skoro 5,2 mil. eur. 

Marian Kotleba vo svojom programe na predsedu BBSK v roku 2013 (.pdf, s. 2) uviedol viacero bodov, ktoré sľúbil dodržať. Za splnený sľub môžeme považovať zníženie miery nezamestnanosti, ktorá v roku 2013 bola v kraji 18,08 %, v júli 2017 miera nezamestnanosti v kraji klesla na úroveň 9,68 %. Miera nezamestnanosti sa skutočne znižovala počas obdobia 2013 – 2017, avšak je to aj celoslovenský trend. 

Prisľúbil taktiež založenie sociálnych podnikov zameraných na bytovú výstavbu pre "slušných" ľudí a spoluurčenie počtu a rozmiestnenia lekárov po kraji, čo však nesplnil.

Sľuby, na ktorých Kotlebova strana aktívne pracuje, sú referendá o vystúpení SR z  a z NATO.

Podľa analýzy INESS (.pdf, s. 4) by splnenie programu v roku 2017 predstavovalo deficit verejných financií vo výške 6,3 miliardy eur, čím by sme prekročili viac ako dvojnásobne prekročili maastrichtskú hranicu 3 % deficitu na HDP. Okrem toho by štátu zároveň narástli aj investičné výdavky vo výške 11 miliárd eur, na ktoré by si štát musel požičať. "Samotná strana pritom vo svojom programe uvádza, že jej cieľom je vyrovnaný rozpočet,“ upozornil Chovanculiak.

Marian Kotleba je taktiež známy propagandou, ktorá sa prejavila viacerými spôsobmi – od videí vlakových hliadok až po župný mesačník Náš kraj, ktorý bol financovaný z rozpočtu kraja a ktorého vydávanie je momentálne zastavené z dôvodu uverejnenia sporných článkov, ktoré ospevovali Slovenský štát a Tisov režim. Poslanci BBSK na jeho financovanie škrtli peniaze z rozpočtu. Namiesto neho však začal vychádzať občasník Bystrický kraj, ktorý formátom aj tlačou pripomína Náš kraj. Ako vysvetlil hovorca BBSK Miroslav Belička, nejde o náhradu za župný mesačník Náš kraj:

"Bystrický kraj je propagačno-informačný materiál BBSK. Jeho vydanie bolo financované zo zdrojov, ktoré má pán predseda vyčlenené a poslancami schválené na propagačné a informačné materiály," reagoval pre TASR Belička.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error