DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

Pokiaľ má mesto zafinancovať biznis niekomu inému z verejných prostriedkov..., keďže pôvodne mal investor stavať autobusovú stanicu spoločne s biznis centrom za svoje vlastné prostriedky..

Banskobystrický samosprávny kraj - 18.07.2017
Zavádzajúce

Investor Primum s.r.o stavia v Banskej Bystrici komplex Terminal Shopping Centrum ,ktorý sa skladá z nákupného centra a autobusovej stanice. 8. decembra 2015 schválilo Mestské zastupiteľstvo Banskej Bystrice investičný zámer odkúpiť dopravnú časť komplexu- autobusovú stanicu v hodnote 3,2 mil. eur bez DPH. Investor postaví AS a obchodné centrum za svoje vlastné prostriedky, ale po skolaudovaní a zapísaní do katastra, mesto odkúpi autobusovú stanicu. Mesto teda nefinancuje biznis niekomu inému. Zo svojho rozpočtu nevyčlenilo žiadne prostriedky na financovanie tohto projektu, keďže si zobralo bankový úver, čo je bežný postup.Ten by sa mal splácať poplatkami od dopravcov, ktorí tam budú jazdiť. Výrok teda hodnotíme ako zavádzajúci.


„Samospráva sa rozhodla vstúpiť do projektu autobusovej stanice už v roku 2015.Po dlhých rokovaniach sme dospeli k dohode s investorom, že časť autobusovej stanice bude prevedená do majetku mesta za 3 200 000 eur bez DPH. Odvtedy sme nikdy nehovorili o inej sume. Úver budeme schopní splácať z výnosov a nájomných poplatkov dopravcov, ktorí budú stanicu využívať,"  povedal Jakub Gajdošík. 

V roku 2002 autobusovú stanicu sprivatizovalo ČSAD Ostrava. Neskôr bolo vlastníkom stanice podľa katastra SAD Banská Bystrica. Koncom roka 2012 predložila úradom na schválenie projekt rakúska spoločnosť Jahn Development & Consulting, ktorá získala právoplatné územné rozhodnutie na stavbu. V roku 2014 stavbu spolu s vydaným rozhodnutím odkúpila firma PRIMUM s.r.o.

Od začiatku projektu mesto avizovalo, že správcom novej autobusovej stanice by mal byť niekto iný ako developer. V decembri 2015 MsZ vydalo uznesenie(.pdf, str. 1) o nadobudnutí nehnuteľnosti-autobusovej stanice- v hodnote 3,84 mil. eur s DPH. Suma sa nezmenila ani po rozšírení dopravnej časti pre diaľkové spoje ako sa uvádza v dodatku č.1 k Zmluve o budúcej kúpnej zmluve. Na túto sumu MsZ v júni 2017(.pdf, str. 31) schválilo bankový úver. Zo štyroch bankových ponúk bola pre mesto najvýhodnejšia tá zo Slovenskej sporiteľne. Za hlasovalo 20 poslancov (SMER – SD,SNS, SDKÚ a nezávislí) z 28 prítomných, proti boli len 8 poslanci Banskobystrickej alternatívy, medzi ktorých patrí aj Martin Klus. 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error