DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

...pôvodný záväzok spoločnosti EEI, s. r. o. voči mestu, preinvestovať 2,5 milióna eur do konca roku 2015, nebol ani zďaleka splnený. Schválením tohto VZN sa mesto de facto vzdalo práva vymáhať ho, čo považujem za vážne zlyhanie

Banskobystrický samosprávny kraj - 18.07.2017
Neoveriteľné

Keďže je síce pravda, že mesto Banská Bystrica už nemôže vymáhať 2,5 milióna eur, ktoré by EEI, s. r. o. musel investovať pri pôvodnej zmluve, no výhody získané vďaka novej a časť, ktorú už firma vrátila, by potenciálne mohli vykompenzovať túto stratu, výrok hodnotíme ako momentálne neoveriteľný.

Toto tvrdenie vydal Klus po tom, čo ho o názor na nové podmienky s firmou EEI, s. r. o., ktorá má v Banskej Bystrici na starosti prevádzku parkovacích miest, požiadalo internetové spravodajstvo priekopnik.sk. Klus kritizuje, že mesto nevyjednalo lepšie podmienky, v ktorých by mohlo získať aj sľúbenú investíciu. Avšak zatiaľ nie je isté, či táto nová zmluva bude až tak nevýhodná ako ju Klus opisuje.

Pôvodná zmluva, ktorej platnosť pôvodne bola do 2025, sa totižto začala ukazovať ako nevýhodná, keďže príjem z výberu parkovného vzrástol z cca 300 na 600 tisíc eur, z čoho išlo pre mesto cca 40.000 eur. Nová zmluva, podľa ktorej bude mesto dostávať 65% zo sumy ročného výberu parkovného, ktorej platnosť začala 1.1.2016, však podľa slov primátora Noska prinesie mestu podstatne vyšší príjem z výberu parkovného - okolo 400 tisíc eur. Tieto nové peniaze by mohli vyrovnať to, o čo mesto stratením investície. 

Zároveň, niekoľko častí tejto investície, ktorá bola rozdelená do konkrétnych bodov už splnené boli. Zabezpečili obnovu parkovacích miest, zvislé dopravné značenie, zakúpenie zariadení pre MsP, vybudovanie monitorovacieho pracoviska parkovacieho systému a rekonštrukcie existujúcich parkovacích plôch.

Keďže je však náročné vyčísliť hodnotu tohto čiastočného splnenia záväzkov a keďže je ťažké vyčísliť, ako sa bude vyvíjať suma, ktorá bude prichádzať mestu z parkovného, nevieme tento výrok v súčasnosti overiť.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error