SaS
Všade vo svete je dvojkolová voľba zavedená preto, aby ohranila extrémy
Výrok Martina Klusa zaznel v diskusnej reláciíRTVS Správy a komentáre 11. januára 2017. Časť videozáznamu zverejnil aj na svojej facebookovej stránke. Hoci odborné zdroje potvrdzujú, že dvojkolový volebný systém skutočne môže eliminovať extrémistické a antisystémové strany v druhom kole voľby, nemusí sa jednať o jediný dôvod zavedenia tohto systému. Dvojkolová voľba môže byť preferovaná i kvôli iným jej aspektom. Niektoré zdroje dokonca dokazujú, že eliminácia extrémnych strán alebo kandidátov, nie je iba výsadou dvojkolového systému. Podľa experimentu totiž jednokolové i dvojkolové voľby obmedzia strany na okrajoch politického spektra prakticky s takmer rovnakou úspešnosťou.
Výrok Martina Klusa preto hodnotíme ako zavádzajúci.
V čase uverejnenia relácie bol Martin Klus mestským poslancom za mesto Banská Bystrica, neskôr ohlásil svoju kandidatúru na župana Banskobystrického kraja vo volbách 4. novembra 2017.
Dvojkolový volebný systém patrí medzi väčšinové absolútne systémy. Hoci už v prvom kole môže zvíťaziť kandidát s nadpolovičnou väčšinou hlasov, takáto situácia býva veľmi ojedinelá. Zvyčajne voľba pokračuje druhým kolom, do ktorého postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov z prvého kola. Víťazom druhého kola je kandidát s vyšším počtom hlasov (hlasy s prvého kola sa v druhej voľbe nezohľadňujú).
Hoci sa ako jeden z efektov dvojkolovej voľby uvádza eliminácia antisystémových a extrémistických strán z druhého kola voľby, nejedná sa nutne o jedinú výhodu, ktorú tento typ voľby prináša. Ďalšou môže byť napríklad možnosť upraviť svoje preferencie ako volič a rozhodnúť sa v druhom kole pre iného kandidáta. Dvojkolový volebný systém taktiež podnecuje konštruktívnu komunikáciu a spoluprácu medzi stranami pred druhým kolom voľby, a tiež eliminuje efekt štiepenia hlasov (tzv. “splitting vote”). Tento fenomén popisuje napríklad situáciu rozdelenia hlasov od voličov s väčšinovou (napr. ľavicovou) politickou orientáciou na dve skupiny (dvaja kandidáti / strany), pričom množstvo hlasov pre jednotlivé skupiny bude menšie ako množstvo preferencií jednej, menšinovej (napr. pravicovej) strany. V tom prípade vyhrá menšinová strana, napriek tomu, že druhá politická orientácia má medzi voličmi početnejšiu podporu.
Schopnosť dvojkolového volebného systému obmedziť reprezentáciu extrémistických a antisystémových strán opisuje v svojej akademickej práci (.pdf, s. 6), publikovanej v Sociologickom časopise v roku 2011, sociológ Tomáš Lebeda. Tieto strany totiž v druhom kole narážajú na izoláciu a voliči ostatných strán majú tendenciu hlasovať proti nim. Za zástancu tejto myšlienky označuje politológa Giovanniho Sartoriho. Lebeda ako praktický príklad eliminácie extrémistických a antisystémových strán považuje napríklad francúzske prezidentské voľby v roku 2002. Kandidát ultrapravice Jean-Marie Le Pen získal v prvom kole druhý najvyšší počet hlasov, pričom hlasy prvých troch kandidátov boli takmer vyrovnané. V druhom kole voľby bol však výrazne porazený Jacquesom Chiracom s bilanciou 82,21% k 17,79%.