DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

Stredoeurópska univerzita sa v svetových rankingoch umiestňuje na prvých priečkach... preto by som ako župan BBSK snažil, aby sme univerzitu premiestnili do našej župy

Banskobystrický samosprávny kraj - 18.07.2017
Nepravda

Aj napriek tomu, že pojem "prvé priečky" je príliš vágny na to, aby sme jednoznačne mohli ohodnotiť pravdivosť tohto výroku, ktorý zaznel v rámci videa na Klusovej Facebook stránke, podľa žiadneho kritéria sa Stredoeurópska univerzita (CEU) v súčasnosti v tabuľkách svetového rozmeru nenachádza na najvyšších miestach. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.


Podľa rebríčka The Times Higher Education World University Rankings 2017 sa CEU umiestnila na 301. – 350. mieste. Tento rebríček je zostavený na základe 13 faktorov, ktoré sa zameriavajú napríklad na výučbu, výskum, prenos vedomostí či na to, aký má daná univerzita medzinárodný dopad.

Univerzita sa však na prvých miestach nenachádza ani v rebríčkoch sústrediacich sa na jednotlivé odbory. Podľa QS World University Rankings by Subject 2017, politológia a medzinárodné štúdia sú jediným odborom, v ktorom sa umiestnila v top 50, konkrétne na 42. mieste. V ďalších sociálnych vedách, ktoré sú na univerzite popredné, sociológii a filozofii, sa tiež umiestnila len na 51. –100. mieste. 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error