DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

Miera korupcie pri využívaní EÚ fondov je 30-40%, čož je dosť naozaj veľa

Banskobystrický samosprávny kraj - 18.07.2017
Nepravda

Keďže napriek niekoľkým prípadom korupcie (v roku 2016 bolo za poškodzovanie finančných záujmov EÚ obvinených na Slovensku 92 ľudí) žiadna kompetentná inštitúcia neuvádza Kotlebom spomínanú mieru korupcie 30-40 %, výrok, ktorý uviedol v TA3 diskusii so Sulíkom nie je pravdivý.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vo svojej výročnej správe pre rok 2016 uviedol, že počas tohoto ročného obdobia vykonal na Slovensku osem vyšetrovaní so šiestimi odporúčaniami a zároveň zistil, že Slovensko pochybilo pri čerpaní eurofondov v 1360 prípadoch (pozn. nie vo všetkých prípadoch sa musí nutne jednať o prípady korupcie, môžu to byť iné nezrovnalosti), čo je spomedzi štátov EÚ najviac. Muselo vrátiť 13,14 % platieb zo štrukturálnych fondov a 2,55 % z vyplatených eurofondov na základe vyšetrovaní OLAF. Dokopy však tieto čísla tvoria "len" niečo pod 16%, čo je stále o 14-24 percentuálnych bodov, ako tvrdil Kotleba. 

Ako však uviedol europoslanec za Progresívnu alianciu socialistov a demokratov Maňka, je ťažko dokázateľné, či je Slovensko naozaj krajina s najväčšou korupciou v tejto sfére alebo má len efektívnu kontrolu, ktorá dokáže odhaliť viac problémov ako iné krajiny.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error