DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

Poslanci ĽSNS nehlasovali za jednokolovú voľbu

Banskobystrický samosprávny kraj - 18.07.2017
Pravda

Keďže poslanci Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko skutočne nehlasovali za jednokolovú voľbu, hlasovania sa zdržali, hodnotíme výrok ako pravdivý. 


K otázke, či K-ĽSNS hlasovali za jednokolovú voľbu došlo po tom, čo Sulík v TA3 relácii Kotlebu obvinil z toho, že sa jeho strana podieľala na zrušení systému, ktorý umožňoval zvolenie dobrého kandidáta. Narážal na hlasovanie o zmene a doplnení zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva predloženého koaličnými poslancami z poslaneckých klubov Most-Híd a Smer-SD, ktorý ruší dvojkolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov, ktoré sa v NR SR uskutočnilo 21. marca 2017. O tomto zákone sa hlasovalo opätovne po tom, čo ho vetoval prezident republiky. Všetci poslanci K-ĽSNS sa zdržali hlasovania. 

Zákon však napriek tomu, že bol vrátený prezidentom, napokon prešiel. Prezident namietal, že odôvodnenie takejto zmeny nízkou účasťou voličov a úsporou finančných prostriedkov je neúplné a skresľujúce, keďže slabý záujem je aj problémom prvého kola.

Za zákon hlasovalo 82 poslancov z poslaneckých klubov Smer-SD, Most-Híd a SNS, proti hlasovalo 50 poslancov z klubov OĽANO a SME RODINA. Okrem ĽSNS sa zdržali ešte dvaja poslanci - Jozef Viskupič a Alena Bašistová. 

Všetci poslanci ĽSNS sa zdržali hlasovania aj pri prvom schvaľovaní návrhu zákona, 2. februára 2017.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error