DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

Pán poslanec Mizík v prvom rade vyslovil svoj nesúhlas s výberom ľudí, ktorým prezident Kiska udelil vyznamenania, či tam boli nejakí židia, to on v podstate len konštatoval, on nikoho nehanobil.

Banskobystrický samosprávny kraj - 18.07.2017
Neoveriteľné

Vyjadrenie, ktoré Kotleba zmienil v diskusii na TA3, Mizík uverejnil na Facebook po tom, ako prezident Kiska odovzdal štátne ocenenia 20 významným osobnostiam z rôznych spoločenských oblastí, pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky. Mizík kritizoval výber ocenených vzhľadom na ich židovský pôvod či príslušnosť k rómskemu etniku. Status bol odsúdený verejnosťou, Mizík riešil aj Mandátový a imunitný výbor NR SR a bolo voči nemu prokurátorom vznesené obvinenie. Či status napĺňa skutkovú podstatu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia však môže vysloviť jedine súd. Keďže vyšetrovanie ešte prebieha, výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Po zverejnení mien ocenených, Mizík na Facebook pridal status, v ktorom v negatívnom tóne zvýraznil niektorých ocenených, konkrétne historika, Ivana Kamenca; preživšiu holokaustu, Evu Mosnákovú; organizátora Pohody, Michala Kaščáka; českého režiséra, Juraja Herzu; Michaela Kocába, ktorý sa významne zaslúžil o odchod sovietskych vojsk a zosnulú spisovateľku a zakladateľku rómskeho divadla Romathan, Danielu Šilanovú:Príspevok zachytili aj kompetentné inštitúcie, keď 27.apríla 2017 polícia na svojom Facebooku informovala, že v Mizíkovej kancelárii urobili prehliadku, zaistili mu veci a oznámili mu, že ho obvinili pre trestné činy extrémizmu, konkrétne pre prečin výroby extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Vyšetrovanie v súčasnosti (august 2017) ešte stále prebieha.

Daniel Milo, expert Globsec Policy Institute na extrémizmus a bývalý národný koordinátor protiextrémistických politík na ministerstve vnútra sa domnieva, že: "Vyjadrenia poslanca Mizíka sú nechutné, rasistické a antisemitské a je dobré, že ich odsúdil predseda Národnej rady a ostaní politickí predstavitelia,“ (...) Z právneho hľadiska však vidím problém s postihom tohto konkrétneho výroku.“ Ďalej vysvetľuje, že ako Mizík, tak aj Kotleba vo svojich výrokoch dávajú pozor na formuláciu: „Negatívne hodnotenie Židov, ktoré by bolo možné hodnotiť ako hanobenie či podnecovanie, uvádza ako hodnotenie nie vlastné, ale ako hodnotenie slovenských historických osobností, ktorých antisemitizmus je známy. (...) Pri uvádzaní jednotlivých ocenených osôb a ich príslušnosti zasa absentuje hanobiaca časť.

Mizíkove vyjadrenie komentoval aj Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv: „Nie je žiadna pochybnosť o odôvodnenosti stíhania. Na druhej strane je smutné, že máme v parlamente ľudí, ktorí zaťahujú extrémizmus a kriminálnu činnosť do parlamentu.

Na Mizíkove slová tiež reagovala aj šéfka rezortu spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). „Nemusí každý súhlasiť s vyznamenaniami, ktoré udelil prezident Kiska, ale kádrovanie ich držiteľov podľa pôvodu, ako to urobil poslanec Mizík (ĽSNS) na internete, je už ďaleko za hranicami, ktoré môžeme ako spoločnosť akceptovať.“

Mizík už v minulosti platil pokutu 1000 €, po tom, čo toto rozhodnutie 6. apríla 2017 odhlasovali poslanci. Dôvodom bolo, že spolu so straníckym kolegom Mazurekom vlani v rokovacej sále okrem iného vyhlásili, že islam je „krutým, odporným a neľudským politickým systémom“ a „satansko-pedofilným dielom diabla“.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error