DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

Nie, že častými (pozn. hosťami televíznych diskusií), neboli sme vôbec, teda okrem jedného prípadu a bolo to absolútne disproporčné.

Banskobystrický samosprávny kraj - 18.07.2017
Pravda

Výrok zaznel v kontexte voľby nového riaditeľa RTVS. Kotleba sa na tlačovej besede pri tejto príležitosti vyjadril, že disproporčná mediálna pozornosť istým politickým stranám je dôvod, prečo v druhom kole ako strana volili Rezníka, ako protestný hlas proti bývalému riaditeľovi Mikovi, ktorý bol jeho oponentom. Predstavitelia K-ĽSNS nedostali v RTVS od volieb takmer žiadny priestor. Jedinou výnimkou bolo špeciálne vydanie relácie O 5 minút 12, kde sa tesne po voľbách objavil Milan Uhrík. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Predstavitelia K-ĽSNS dlhodobo kritizovali RTVS za to, že im nedávala takmer žiaden mediálny priestor v reláciách "O 5 minút 12", keďže od špeciálneho povolebného vydania, v ktorom sa objavil Milan Uhrík, nedostal žiaden predstaviteľ ani v jednom z dielov relácie možnosť diskutovať. V tomto istom časovom období sa však napr. členovia strany s porovnateľným zastúpením v parlamente, Sme rodina, objavili v relácii 10-krát. 

Na stránke ĽSNS sa preto 21.3. 2017 objavila štatistika, ktorá hovorí, že odo dňa konania parlamentných volieb poslanci ĽSNS nedostali v RTVS žiadny priestor, následne aj so sťažnosťou na RTVS v danej veci v texte nazývanej "mediálna ignorácia". Po jej zverejnení sa k nej vyjadrila manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS, Dominika Šulková a zároveň po viac ako roku, vystúpil 26. 3. 2017, v relácií "O 5 minút 12" podpredseda strany Milan Uhrík. Ak teda berieme do úvahy len tieto bežné vysielania a teda diely vysielané na pravidelnej báze a nie špeciálne vydanie, v ktorom K-ĽSNS priestor dostalo, výrok je fakticky pravdivý.

Vo všeobecnosti, v komerčných médiách sa poslanci z ĽSNS objavili iba niekoľkokrát a to konkrétne v TA3. 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error