DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

... odmakáš osem hodín, hoci v nejakom štáte už normálne chodí do práce len šesť hodín...

Danko v O5M12 - 05.06.2017
Nepravda

Štátom, o ktorom rozpráva Andrej Danko je Švédsko, no nejedná sa však o celonárodné skrátenie pracovnej doby ale o experiment, kde bol testovaný vplyv 6-hodinovej pracovnej doby na ošetrovateľky starých ľudí. Experiment priniesol určité pozitíva a negatíva, ale bol ukončený v decembri 2016 a v 6-hodinovej pracovnej dobe sa viac nepokračuje. Keďže Andrej Danko označuje 6-hodinový pracovný čas za "normálny" v tejto krajine, čo v skutočnosti nie je, hodnotíme výrok ako nepravdivý.


Druhé najväčšie švédske mesto Göteborg začalo tento 23-mesačný experiment vo februári 2015 a trval do decembra 2016. Počas tejto doby sa skúmal vplyv 6-hodinovej pracovnej doby na ošetrovateľky starých ľudí. Na tomto experimente sa zúčastnilo 68 zamestnankýň, ktorých povolanie je považované za vysoko stresujúce, ich pracovná doba bola skrátená na 6 hodín denne, pričom plat zostal nezmenený.

Dôvodom pre toto testovanie bola skutočnosť, že ľudia majú často z práce psychologické problémy, problémy so spánkom a celkovo so zdravím a vo všeobecnosti sú menej šťastní. Ak by sa táto pracovná doba osvedčila, nemohla by sa však zaviesť celoplošne, z dôvodu odlišných pováh zamestnaní. 6-hodinová pracovná doba by sa mohla osvedčiť napríklad v nemocniciach, no v iných spoločnostiach by to mohlo byť stresujúce, nakoľko zamestnanci by museli za kratší čas vykonať rovnakú prácu.

S finančnou podporou švédskej vlády začala radnica experiment, ktorý sa spočiatku ukazoval ako úspešný. Vedci, ktorí sa na tomto projekte podieľali, zaznamenali u sestier zlepšenie produktivity práce, kreativity, väčšiu spokojnosť v pracovnom i osobnom živote. Ošetrovateľky čerpali menej dní voľna, lepšie si plnili svoje povinnosti, boli energickejšie a menej unavené aj po skončení pracovnej doby a pociťovali menej stresu.

Avšak na druhej strane výsledky experimentu ukázali, že náklady prevyšujú výnosy. Pre pokrytie znížených hodín u 68 zdravotných sestier v domove muselo byť najatých 17 ďalších zamestnancov celkovo za cenu 12 miliónov švédskych korún (1,26 milióna eur). Na zavezenie 6-hodinového pracovného času by bolo potrebné veľké množstvo finančných prostriedkov a taktiež pomoc ústrednej vlády.

Tento experiment bol posledným v sérii experimentov kratšieho pracovného času a mesto ani vláda nemajú v pláne v experimente pokračovať a zaviesť skrátenú pracovnú dobu.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.06.2017
success
error