DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

...už je vytvorená skupina policajtov, ktorá vyslovene má na starosti, to znamená, že už sú aj vyškolení, vedia dobre, že ten znak, čo má ten dotyčný, poprípade znamená to alebo znamená niečo iné a mohol by som takto pokračovať...

Bugár a Krajniak - 05.06.2017
Pravda

Skupinou policajtov, o ktorých sa vyjadril Béla Bugár sa myslí Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu. Skutočne sa jedná o skupinu špeciálne vycvičenú a vyškolenú na boj proti terorizmu i extrémizmu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu vznikla 1. februára 2017 ako súčasť Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Túto špecializovanú skupinu policajtov predstavili verejnosti na tlačovej konferencii premiér Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák a  policajný prezident Tibor Gašpar. "Fašizmus má svojich pohrobkov aj dnes, vidíme ľudí, čo sa pohybujú vo vlakoch v zelených tričkách, hovoriacich o poriadku, pritom šíria iba ideológiu", vyjadril sa na konferencii premiér Fico. "Pretože tu máme problém s aplikačnou praxou, treba nastaviť nové pravidlá, ako vykladať nové prejavy, ktoré už možno nazvať extrémistickými" odôvodnil vznik "protiextrémistickej jednotky" Tibor Gašpar. Robert Kaliňák jednotku označil za elitnú jednotku Policajného prezídia.  

Ako sa ďalej vyjadril premiér hlavným dôvodom vzniku tejto jednotky je reakcia na novú vlnu extrémizmu, novú vlnu fašizmu, ktorá sa začína pohybovať nielen v Európe, ale i na Slovensku.

Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu predstavuje tím 125 expertov a elitných policajtov, ktorí sformovali piatu jednotku v rámci NAKA. Základ tvoria policajti z odboru boja proti terorizmu a odboru boja proti extrémizmu a diváckemu násiliu. Títo policajti majú dostatočné skúsenosti, vzdelanie a taktiež špecifické vedomosti týkajúce sa oblasti boja proti extrémizmu a terorizmu, zároveň sú školení na to, aby takéto prejavy vedeli odhaľovať na internete.

Táto jednotka má väčší priestor a právomoci a nie je len jedným z útvarov polície, ale mala by priamo podliehať ministrovi vnútra. Takto by bol úrad efektívnejší ak by bol samostatný a hierarchicky vyššie postavený. Úrad má celoštátnu pôsobnosť a musí mať dosah na regionálne zložky, čiže zložky kriminálnej polície v okrese i kraji  Medzi právomoci tohto úradu patrí aj boj proti klamlivej propagande a dezinformáciám. 

V januári 2017 vstúpila do účinnosti novela trestného zákona, na základe ktorej sa trestným činom extrémizmu venujú Špecializovaný trestný súd a Úrad špeciálnej prokuratúry. Táto novela umožňuje uložiť prísnejšie tresty za výroky hanobiace rasu, propagujúce fašizmus a podnecujúce nenávisť.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2017
success
error