DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

My sme tvrdili a to nám tiež pripisujú, my sme tvrdili, že v prípade tej kompy to bolo svinstvo, normálne, bolo to, dá sa povedať, to zadanie na jednu konkrétnu firmu. Keď sme sa dostali do vlády, minister Sólymos okamžite dal orgánom činným v trestnom konaní, nech to teda vyšetria a nech tí, ktorí to urobili, nech sedia.

Bugár a Krajniak - 05.06.2017
Nepravda

Minister Sólymos sa pre TSAR v máji 2016 vyjadril ku kauze kompa neutrálne. Na adresu Petra Žigu, ktorý je spájaný s touto kauzou sa vyjadril priam až pozitívne. Riešenie kauzy odvoláva na Vodohospodársku výstavbu, ktorá ma prešetriť možnosti. Výrok hodnotíme ako nepravda.

Na prevádzku kompy medzi Vojkou a Kyselicou podpísala Vodohospodárska výstavba zmluvu s firmou Ponton City a.s.. Árpád Ersék ako prvý upozornil, že by stopy tejto spoločnosti mohli viesť ku Martinovi Glváčovi, a aj ku schránkovej firme z kauzy emisných povoleniek. To tvrdí aj Veronika Remišová. Prevádzkovanie kompy je oproti bežným kompám predražené niekoľko násobne. Podľa Igora Matoviča je suma za prevádzkovanie až 908% vyššia.  


Petra Žigu, vtedajšieho ministra životného prostredia kritizoval Most- Híd. Terajší minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) však hodnotí jeho pôsobenie zmierlivo. Pre TASR odpovedal na niekoľko otázok ohľadom kauzy kompa a svojho budúceho pôsobenia na poste ministra. Na otázku ako je nastavené a ako funguje jeho rezort po Petrovi Žigovi odpovedal nasledovne: "Samozrejme, budú veci, ktoré budeme robiť iným spôsobom, ale to je len otázkou pohľadu na vec, čo ako uchopíte, ale väčšie problémy som nenašiel". Ohľadom zrušenia zmluvy s firmou Pondon City a.s., sa odvoláva na Vodohospodársku výstavbu. Konkrétne, že to rieši „ona“. Podľa jeho slov, pripravujú analýzu ako by sa dala zmluva zefektívniť, a či je možné ju z právneho hľadiska zrušiť. 

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2017
success
error