DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Ale ministerka Žitňanská čelila tej kritike (pri návrhu Petra Kresáka na zrušenie amnestií, pozn.) a dá sa povedať, že aj útokom zo strany niektorých členov opozície.

Bugár a Krajniak - 05.06.2017
Nepravda

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská ako prvá predstavila prípravu návrhu poslanca Petra Kresáka (tiež z Mostu-Híd) o zrušení amnestií, ktorý nakoniec parlament odobril. Síce návrh označila ako kompromisný a je pravda, že sa spočiatku nepáčil ani niektorým koaličným, ani opozičným poslancom. Ich názory však nemožno označiť za útočné priamo voči ministerke Žitňanskej. Častejšie boli kritiky samotného Kresákovho návrhu a skráteného legislatívneho konania. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Po tom, ako Most-Híd prišiel s týmto kompromisným riešením na zrušenie amnestií, objavila sa kritika nielen opozičných, ale aj koaličných poslancov.

Návrh napríklad kritizoval Jaroslav Paška zo Slovenskej národnej strany: “Mám pochybnosti o právnej čistote tohto návrhu. Počíta totiž s tým, že národná rada urobí chybu pri hlasovaní a potom sa obráti na Ústavný súd, aby posúdil a rozhodol, že rozhodnutie väčšiny nebolo v súlade s ústavou.” K návrhu Kresáka bol kritický aj Ján Budaj z OĽaNO, ktorý ho označil za Hlavu XXII. Nepáčil sa mu ani pôvodný Ficov návrh, ktorý tiež zahŕňal Ústavný súd, no ešte pred hlasovaním parlamentu. 


Napriek počiatočnému postoju niektorých opozičných poslancov (Budaj, Beblavý) sa v parlamente nakoniec našla široká podpora, keďže za dva ústavné zákony hlasovalo viac ako 120 poslancov. Poslanec Beblavý napríklad pred hlasovaním uviedol, že vládny návrh spolu s ďalšími šiestimi poslancami podporia aj keď je nedokonalý. Podľa jeho slov ho “presvedčil aj rozhovor s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, ktorá ho ubezpečila o úprimnej snahe aj reálnej šanci dospieť k želanému výsledku.”

“Proti zrušeniu amnestií hlasovala len poslankyňa extrémistickej ĽSNS Natália Grausová, zvyšok klubu nehlasoval. Nezaradený poslanec Peter Marček, ktorý odišiel z klubu Sme rodina sa ako jediný zdržal. Na hlasovanie neprišli Anton Hrnko a Eva Antošová z SNS a poslanci Smeru Ján Podmanický, Miroslav Číž, Robert Madej a Dušan Muňko.” 

Zrušenie amnestií ministerka Žitňanská okomentovala ako koniec veľkej traumy tejto krajiny a významný deň pre Slovensko. Zároveň sa poďakovala všetkým, ktorí sa na tomto výsledku podieľali. 

Kritizované bolo tiež skrátené legislatívne konanie, ktoré zdôraznili napríklad Dostál, Simon, Suchanek či Baránik. Ján Budaj spomenul v súvislosti so skráteným konaním aj priamo ministerku Žitňanskú:  "A neverím, že pani ministerka alebo pán Bugár, alebo ďalší demokrati sú osobne nadšení z toho postupu. Na prvom mieste je to skrátené konanie. Dopoludnia som si všimol, že pani ministerka delikátne obišla odpoveď na otázku, že čím zdôvodní skrátené konanie. A ja jej ju nebudem opakovať, pretože je to dáma, ktorá si zaslúži rešpekt, a viem, že na ňu nemá odpoveď, a preto ju musela obísť. Nie je na to totiž odpoveď.

Budajove vyjadrenia však nemožno označiť ako útok na ministerku, okrem iného povedal napríklad aj nasledovné:  "Ešte raz ďakujem, pani ministerka, že sa zasadzujete za zrušenie Mečiarových amnestií, a takisto ďakujem aj všetkým poslancom, ktorí to myslia vo vládnej koalícií poctivo a chcú zbaviť Slovensko Mečiarových amnestií."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2017
success
error