DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

Náš kraj ako jediný, a v tom smere sme najhorší, mal, ak si dobre pamätám, v roku 2013 219,6-miliónový majetok. V roku 2015 to je 194,8 milióna.

16.05.2017
Pravda

Hodnota majetku samosprávnych krajov je dostupná prostredníctvom Registra účtovných závierok Ministerstva financií SR. Hodnoty, ktoré uvádza Martin Klus, sú v súlade s účtovnou závierku BBSK z roku 2013 a 2015. Taktiež správne uviedol, že Banskobystrický samosprávny kraj je "najnezdravším" krajom z pohľadu hospodárenia. Výrok označujeme ako pravdivý.


Majetku obcí a VÚC sa venuje zákon Slovenskej národnej rady o majetku obcí 138/1991 účinný od 01.02.2017. Ten okrem iného ustanovuje rozsah štátneho majetku, ktorý prechádza do vlastníctva obcí, prípadne VÚC. Podľa zákona majetok obce tvoria nehnuteľné a hnuteľné veci vrátane finančných prostriedkov, ako aj pohľadávky a iné majetkové práva, ktoré sú vo vlastníctve obce. Patria tam aj tie nehnuteľné a hnuteľné veci, ktoré nadobudne obec do vlastníctva prechodom z majetku Slovenskej republiky. Decentralizovaný majetok štátu nepodlieha exekúciám a konkurzom a nie je možné naň zriadiť záložné právo.

Podľa Registra účtovných závierok Ministerstva financií SR Banskobystrický samosprávny kraj disponoval v roku 2013 majetkom vo výške 219 595 347,65 eur, avšak v roku 2015 sa táto suma resp. majetok znížil na 194 802 469,68 eur. Na úbudok krajského majetku poukázal aj Miroslav Seget, ktorý o tom napísal aj na svojom blogu.   

Všeobecne vyhodnocovaniu a porovnaniu finančného zdravia krajov sa venovala nezisková organizácia INEKO, ktorá v rámci projektu hospodarenieobci.sk zbierala a zverejnila údaje o finančnom zdraví všetkých 2928 obcí a 8 vyšších územných celkov (VÚC) za roky 2006 - 2015. Zverejnila údaje, ktoré zbiera Ministerstvo financií SR (Datacentrum), ale aj ďalšie údaje nevyhnutné pre hodnotenie finančnej stability, získané pomocou on-line prieskumu medzi obcami.

Finančné zdravie mesta, obce alebo VÚC vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje, alebo nespôsobuje problémy. Finančné zdravie je jedno číslo v intervale 0 (najhoršie) až 6 (najlepšie), nezávislé od roku, a počíta sa kombináciou piatich vybraných indikátorov finančnej stability: Celkového dlhu, Dlhovej služby, Záväzkov neuhradených 60 a viac dní po lehote splatnosti, Okamžitej likvidity a Základnej bilancie.


V projekte dopadol Banskobystrický samosprávny kraj najhoršie zo všetkých krajov, s celkovým hodnotením 3,8 zo šiestich bodov.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.05.2017
success
error