DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Uhrík

Republika

Slovenská národná strana napríklad nehlasovala za to, aby sa v parlamente hrala slovenská hymna a nehlasovali, hlasovali za zrušenie víz pre Kosovo a Turecko, hlasovali za vyslanie slovenských vojakov na ruské hranice, hlasovali za rozšírenie Severoatlantickej aliancie o Čiernu Horu,(...).

16.05.2017
Nepravda

Slovenská národná strana nehlasovala za hranie slovenskej hymny v parlamente, hlasovala za rozšírenie NATO o Čiernu Horu a taktiež hlasovala aj o vyslaní slovenských vojakov na cvičenie do Lotyšska. Poslanci za SNS, ktorí sú členmi brannobezpečnostného výboru, za návrh zrušenia vízovej povinnosti občanom Kosova a Turecka nehlasovali. Výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

18. apríla 2016 sa konala druhá schôdza 7. volebného obodbia Národnej rady Slovenskej republiky. Na tejto schldzi Peter Pčolinský (Sme rodina) vystúpil s procedurálnym návrhom, aby pred každým zasadnutím NR SR zaznievala štátna hymna. Zo Slovenskej národnej strany (SNS) podporil návrh len Dušan Tittel, ostatní sa zdržali hlasovania, alebo boli neprítomní. Návrh neprešiel. Poslanci za stranu ĽSNS návrh Pčolinského podporili. Taktiež neprešiel ani rozširujúci návrh Martina Fecka (OĽaNO-NOVA), aby sa hymna hrala pred aj po každej schôdzi. Z klubu SNS tento návrh nepodporil nikto. Kotlebovi poslanci tento návrh podporili, Marian Kotleba aj Milan Uhrík sa pritom zdržali hlasovania.

Podľa informácií na stránke NR SR, poslanci majú právo podávať procedurálne návrhy, ktoré sa týkajú spôsobu prerokúvania veci a časového a vecného postupu rokovania národnej rady. Prednesenie procedurálneho návrhu môže trvať najviac jednu minútu. Poslanec môže napríklad navrhnúť, aby sa o dvoch bodoch programu viedla spoločná rozprava, aby bolo rokovanie prerušené, aby sa pokračovalo v rokovaní aj po 19:00 hodine atď. O procedurálnych návrhoch rozhoduje národná rada hlasovaním.

Návrh za rozšírenie Severoatlantickej aliancie o Čiernu Horu bol prerokovávaný na piatej schôdzi Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ktorá sa konala dňa 7. júna 2016 ako Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Protokolom k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Čiernej hory. O návrhu sa hlasovalo na šiestej schôdzi NR SR dňa 14. júna 2016. Návrh prešiel, pričom všetci prítomní členovia klubu SNS hlasovali za.

Na tejto schôdzi výboru bol prerokovaný aj návrh o readmisii osôb medzi Európskou úniou a Tureckom ako Návrh Rozhodnutia Rady, ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v spoločnom readmisnom výbore k rozhodnutiu spoločného readmisného výboru o vykonávacích ustanoveniach pre uplatňovanie článkov 4 a 6 dohody medzi Európskou úniou a Tureckou republikou o readmisii osôb s neoprávneným pobytom od 1. júna 2016. Turecko sa prijatím dohody priblížilo o ďalší krok k bezvízovému styku s EÚ, víza však neboli zrušené a nebudú, pokiaľ Turecko nesplní podmienky dané Európskou úniou.

O možnom bezvízovom styku Turecka, Ukrajiny a Kosova sa rokovalo na brannobezpečnostnom výbore 4. októbra 2010, išlo o "Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 539/2001 uvádzajúce zoznam tretích krajín, ktorých štátni príslušníci musia mať víza pri prekračovaní vonkajších hraníc členských štátov, a krajín, ktorých štátni príslušníci sú oslobodení od tejto povinnosti (Kosovo, Turecko, Ukrajina) a predbežné stanovisko MV SR". Ako to vyplýva zo zápisnice (.doc), výbor neprijal platné rozhodnutie, ani jeden člen výboru za tieto návrhy nehlasoval.

2. februára 2017 Národná rada SR schválila vyslanie slovenských vojakov v rámci spoločnej výcvikovej misie krajín Vyšehradskej štvorky do Lotyššska. Okrem Štefana Zelníka všetci prítomní poslanci z SNS hlasovali za návrh. O vyslaní vojakov sa hlasovalo na 12. schôdzi NR SR.  Vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia avizoval minister obrany Peter Gajdoš na júlovom summite NATO ešte v roku 2016 vo Varšave.


Dátum zverejnenia analýzy: 16.05.2017
success
error