DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

...rovnako ako všetci kandidáti SaS, aj ja sa po zvolení a prevzatí mandátu vzdávam poslaneckého kresla v NR SR i v MsZ Banská Bystrica, aby som sa mohol výkonu funkcie venovať naplno a bez konfliktu záujmov,

06.05.2017
Neoveriteľné

Keďže k voľbám do VÚC ešte nedošlo a zatiaľ nevieme, či bude Klus zvolený a či sa vzdá po prípadnom zvolení mandátu poslanca v NRSR a MsZ Banská Bystrica, výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Voľby do vyšších územných celkov sa mali uskutočniť najneskôr v sobotu 4.novembra 2017. Keďže došlo k zmene zákona zrušením druhého kola volieb, termín volieb by sa mal presunúť na neskoršiu novembrovú sobotu. Poslanci schválili novelu zákona ktorá ruší druhé kolo volieb 2. februára 2017. Zrušenie druhého kola volieb jej navrhovatelia odôvodnili tým, že voliči sú motivovaní zúčastniť sa na prvom kole volieb a na druhom kole býva účasť veľmi nízka, pričom sa naň vynakladajú značné finančné prostriedky. Prezident Kiska tento zákon vetoval s odôvodnením, že takáto zmena v roku konania volieb je za účelom vyššej účasti a úspor skresľujúca a neúplná. Prezident zdôraznil, že slabý záujem je aj problémom prvého kola volieb a navrhol NRSR aby zákon neprijala ako celok. Poslanci však prelomili prezidentovo veto 21. marca a novelu zákona prijali.
Novozvolení predsedovia krajov a poslanci musia byť známi do 23. novembra.
Predseda SAS Sulík 31. marca 2017 oficiálne predstavil troch poslancov zo strany SAS kandidujúcich do volieb do VÚC. Medzi nimi je Martin Klus uchádzajúci sa o post predsedu v banskobystrickom kraji (BBSK), Renáta Kaščáková za trenčiansky kraj a Juraj Droba, ktorý sa bude uchádzať o post v bratislavskom kraji. Martin Klus získal 15. novembra 2014 ako nezávislý kandidát v komunálnych voľbách 1 737 preferenčných hlasov a stal sa tak poslancom v mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici (.pdf; s.3). Za poslanca do NRSR bol zvolený 5.marca 2016, pričom získal 21 513 preferenčných hlasov. 
Sulík do Klusa v kandidatúre za predsedu BBSK vkladá najväčšie nádeje spomedzi všetkých  troch kandidátov SAS a tvrdí, že Klus má podporu dvoch najväčších opozičných strán a to SAS a OĽANO- NOVA a o podpore ďalších strán sa stále rokuje. Na adresu Klusa ďalej poznamenal: "Ideme robiť všetko preto, aby bol Martin Klus ten kandidát, ktorý má najviac hlasov."
Klus zdôraznil, že mu záleží na podpore banskobystrického kraja a mieni v práci preň vynaložiť maximálne úsilie. V prípade, že bude zvolený, plánuje urobiť personálny a finančný audit a prijať opatrenia, ktoré budú viesť k vyššej transparentnosti. BBSK podľa Klusa nutne potrebuje rozvoj, investície a turizmus. „Náš kraj musí začať opäť fungovať,“ vyhlásil.
V BBSK doteraz oficiálne oznámili svoju kandidatúru na post predsedu kraja šiesti kandidáti. Medzi nimi je Martin Klus, vyštudovaný právnik Martin Juhaniak, predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni, banskobystrický mestský poslanec Igor Kašper, majiteľ rodinnej firmy Ján Lunter a generálny riaditeľ Múzea SNP  Stanislav Mičev. Súčasný predseda kraja Kotleba zatiaľ svoju kandidatúru oficiálne neoznámil.

Podľa prieskumu agentúry AKO z konca februára, na ktorej sa zúčastnilo tisíc opýtaných, v BBSK jednoznačne vedie Marian Kotleba, ktorého by podporilo 21,6 % opýtaných. Za ním nasleduje Stanislav Mičev s 14 % opýtaných voličov. Martina Klusa podporilo vyše 10 % opýtaných a Jána Luntera približne 9 %. Veľké percento však predstavujú nerozhodnutí voliči, ktorých je viac než preferencie Kotlebu a to až 23 %. 
   

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2017
success
error