DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

V lete 2010 ja som bol predsedom Národnej rady a Robert Fico, akože v opozícii, išiel odvolávať mňa a my sme vtedy mali referendum.

Fico, Sulík a Kažimír v TA3 - 02.05.2017
Pravda

V septembri 2010 sa konala , ktorej jediným programom bolo odvolávanie Richarda Sulíka. V tom čase bol Sulík predsedom Národnej rady. Návrh na odvolanie podali poslanci strany SMER-SD, dôvodom odvolania boli jeho postoje k ústavným aktom, medzi ktoré patrí aj referendum ako najvyššia forma priamej demokracie. V tom období sa konalo referendum iniciované Richardom Sulíkom. Výrok je pravdivý.

V tom období sa Robert Fico vyjadril, že "predsedom Národnej rady stal človek bez akýchkoľvek skúseností z politického života, človek, ktorý nikdy neprejavoval ani neprejavuje primeraný vzťah k Slovenskej republike, k jej symbolom, histórii či najvýznamnejším udalostiam." Ako ďalší argument poslanci SMER-SD uvádzali, že v programe schôdze nezaradil niektoré z ich návrhov zákonov, hoci návrhy s obdobnými procedurálnymi problémami na programe zostali. Taktiež tvrdili, že niektoré Sulíkové nuansy výrazne poškodzujú Slovensko aj slovenský parlament v očiach európskych partnerov.

Odvolanie nebolo úspešné, za bolo len 64 poslancov z 84 prítomných. Na  to, aby bol návrh prijatý bolo potrebných minimálne 76 hlasov.

V čase mimoriadnej schôdze sa konalo aj siedme referendum na Slovensku, ktoré vyhlásil prezident Ivan Gašparovič na základe petičnej akcie, pod ktorou bolo 368 000 platných podpisov občanov (z celkových 401 126 podpisov). Petičná akcia začala ako občianska aktivita spoločne so zakladaním politickej strany SaS. Referendum obsahovalo celkom 6 otázok, medzi nimi otázku o znížení počtu poslancov NR SR alebo oslabení ich imunity.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.04.2017
success
error