Slovensko je krajinou s najväčším počtom pracujúcich v noci v rámci Európskej únie. Robert Fico nedefinuje za aké obdobie uvádza počet v noci pracujúcich, preto sme vychádzali z najaktuálnejších dostupných dát za rok 2016. Z posledných údajov za rok 2016 vyplývajúcich zo štatistiky Eurostatu a Štatistického úradu SR je počet ľudí pracujúcich v noci až 408 tisíc, čo je približne o 168 tisíc viac ako uvádza Robert Fico. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.
Práca v noci je v Zákonníku práce § 98 ods.1 definovaná nasledovne:
„Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 5. hodinou."
Benefity pre pracujúcich v noci sú stanovené v Zákonníku práce v § 123 Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu:
„(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu. (2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí."
Podľa údajov Štatistického úradu SR bolo za rok 2016 evidovaných približne 2,49 milióna pracujúcich. Čo sa týka nočnej práce, v štatistike Eurostatu figuruje Slovensko s číslom 16,4% ako krajina s najväčším percentuálnym zastúpením pracujúcich v noci spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie. Toto percentuálne zastúpenie pri počte evidovaných pracujúcich predstavuje dohromady 408,7 tisíc zamestnancov pracujúcich v nočných službách, čo je približne o 160 tisíc pracujúcich viac ako uvádza Fico.
V priemere za celú Európsku úniu v noci pracuje len 6% zamestnancov. Na Slovensku však v noci pracuje približne každý šiesty Slovák. Podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej je dôvodom takto vysokého počtu fakt, že veľa ľudí pracuje v priemysle na výrobných linkách, ktoré nezastavujú ani v noci.
Nasledujúca tabuľka poskytuje prehľad percentuálneho zastúpenia zamestnancov pracujúcich v noci z celkového počtu pracujúcich v jednotlivých krajinách EÚ.