DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Dnes takmer 1 milión ľudí cestuje zadarmo vo vlakoch.

Fico, Sulík a Kažimír v TA3 - 01.05.2017
Pravda

Počet osôb využívajúcich bezplatnú dopravu ku dnu 31. 10. 2016 je podľa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) 990 581. Napriek tomu, že tento údaj nie je najaktuálnejší, výrok hodnotíme ako pravdivý.

Tzv. „vlaky zadarmo“ zaviedla vláda Smeru 17. novembra 2014. Odvtedy využilo možnosť bezplatného cestovania približne 22 miliónov osôb. Z celkového počtu 990 581 osôb tvoria najväčšiu skupinu žiaci a študenti (48 %), nasledujú dôchodcovia (36 %) a zvyšok tvoria žiaci do 15 rokov a občania nad 70 rokov. Neplatiaci tvoria približne polovicu všetkých cestujúcich. Možnosť cestovania zadarmo využívajú aj cudzinci, konkrétne 31 456, z toho 26 645 Čechov.

Pre možnosť cestovať zadarmo je potrebné splniť určité podmienky, tie sa rozlišujú podľa vekovej kategórie cestujúcich.
  • Deti do 6 rokov nepotrebujú preukázať žiadny preukaz ani národnosť.
  • Pre deti od 6 do 15 rokov je potrebné sa bezplatne zaregistrovať. Po registrácii získa detský zákazník detský cestovný pás, ktorý vystaví revízorovi pri ceste vlakom. Možné len pre občanov SR a občanov EÚ alebo osoby s trvalým pobytom v členskom štáte EÚ.

Žiaci a študenti denného štúdia do 26 pokiaľ spĺňajú tieto podmienky:
  • Ak je študent držiteľom bezkontaktnej čipovej karty (BČK) vydanej školou aj s aktivovanou dopravnou časťou
  • Ak žiak alebo študent nie je držiteľom bezkontaktnej čipovej karty (BČK), 
  • Ak žiak alebo študent študuje na škole v zahraničí a je občanom členského štátu EÚ alebo má trvalý pobyt v členskom štáte EÚ

Dôchodcovia vo veku menej ako 62 rokov, sú povinný mať bezplatnú registráciu. To je možné pokiaľ spadajú do jednej z následných kategórii: poberatelia starobného, predčasného starobného, sirotského, vdovského, vdoveckého, invalidného, dôchodku manželky či sociálneho dôchodku a poberatelia sociálneho výsluhového dôchodku (vdovského výsluhového, vdoveckého výsluhového, sirotského výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku. Možné len pre občanov SR a občanov EÚ alebo osoby s trvalým pobytom v členskom štáte EÚ.

Seniori vo veku 62 a viac rokov, bez ohľadu na občianstvo, potrebujú mať bezplatnú registráciu. 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.04.2017
success
error