DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...sme dosiahli z pohľadu verejných financií historicky najnižší deficit (...).

Fico, Sulík a Kažimír v TA3 - 01.05.2017
Pravda

Za celé obdobie existencie Slovenskej republiky skutočne došlo v roku 2016 podľa dostupných údajov Štatistického úradu k historicky najnižšiemu deficitu verejných financií.Túto skutočnosť potvrdzujú aj údaje Eurostatu. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


24.apríla Eurostat oficiálne potvrdil, že došlo k medziročnému zníženiu deficitu verejných financií a to konkrétne o jeden percentuálny bod. Pôvodný rozpočtový cieľ predstavoval 1,93 percenta HDP avšak súčasná hodnota predčila cieľ a dosiahla úrovne 1,68 percenta HDP.
Rozpočtový cieľ schválený na rok 2017 vo výške 1,29 percenta HDP zostáva zachovaný. Podľa stránky Úradu vlády SR došlo aj k poklesu verejného dlhu. Úroveň hrubého dlhu verejnej správy dosiahla 42,053 mld. eur, čo v porovnaní k HDP predstavovalo 51,94 %.

Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej 
prispeli k nižšiemu deficitu nižšie výdavky verejnej správy a rast daňových príjmov. Analytička tvrdí, že pri pokračovaní zlepšovania stavu by takto deficit rozpočtu mohol dosiahnuť aj úroveň 1,5% HDP. Predpokladá taktiež aj znižovanie verejného dlhu v pomere k výkonu ekonomiky.

Nasledujúca tabuľka zachytáva historický vývoj hodnoty deficitu štátneho rozpočtu. Hodnota z roku 2016 prekonala dovtedy historicky najnižšiu hodnotu z roku 2007.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.04.2017
success
error