DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

SaS euroval 2 nepodporí. Definitívne,

30.04.2017
Pravda

Hoci SaS prispeli svojimi hlasmi k schváleniu dočasného eurovalu, trvalý euroval (euroval 2) odmietali podporiť. V prvom aj v druhom hlasovaní NR SR o schválení eurovalu, poslanci SaS hlasovali proti. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Zdroj europskaunia.sk uvádza, že Euroval 1 je pojem zaužívaný pre Európsky finančný stabilizačný nástroj (European Financial Stability facility – EFSF). Vznikol v roku 2010 ako dočasný medzivládny nástroj založený na úverových garanciách od Medzinárodného menového fondu (MMF). Bol založený ako zdroj pomoci pre zadlžené krajiny eurozóny, ktoré svojou ekonomickou situáciou ohrozujú stabilitu jednotnej európskej meny euro. Vznik dočasného eurovalu je úzko spätý s ekonomickou krízou v Grécku, z dôvodu ktorej dočasný euroval vznikol.

Euroval 2 (Európsky stabilizačný mechanizmus - European stability mechanism ESM), je trvalým mechanizmom, ktorý mal postupne nahradiť dočasný fond EFSF. Zmluva o jeho vytvorení bola podpísaná 2. februára 2012. Maximálna úverová hranica predstavuje 500 miliárd eur, pričom slovenský podiel dosahuje 0,824% čiže 5,768 miliardy eur. Trvalý euroval mal pritom prejsť plne do platnosti v polovici roku 2013.

Strana SaS na svojej webstránke uvádza, že na augustovom hlasovaní dočasný euroval podporili a taktiež oboznamuje s dôvodmi, prečo tak urobili. "V auguste minulého roku schválila Národná rada dočasný euroval. Stalo sa tak aj s hlasmi strany SaS. Súhlasili sme najmä z troch dôvodov - malo ísť len o dočasné opatrenie, na tri roky, mali byť zachraňované len krajiny, nie banky a napokon požičku by dostali len také krajiny, u ktorých je predpoklad, že ju budú vedieť splatiť." 11. augusta 2010 poslanci NR SR hlasovali o vyslovení súhlasu s Európskym finančným stabilizačným mechanizmom nasledovne: zo 142 hlasujúcich 140 hlasovalo za, jeden proti a jeden sa zdržal hlasovania.

20. apríla 2011 koaličná strana SaS vyhlásila, že pri hlasovaní euroval 2 nepodporí. Príspevok, ktorý malo Slovensko investovať do eurovalu sa im zdal príliš vysoký.„Keď toto číslo porovnáme s celkovým verejným dlhom Slovenska, ktorý je tesne nad 30 miliardami eur, hovoríme o sume takmer 20 percent.“

11. októbra 2011 slovenská vláda, ako posledná krajina EÚ, hlasovala o schválení eurovalu 2. Vzhľadom na negatívny postoj SaS, sa premiérka Iveta Radičová rozhodla spojiť hlasovanie s vyslovením dôvery vláde. Za euroval a dôveru vláde nakoniec hlasovalo 55 poslancov zo 124 prítomných, pričom potrebných bolo 74 hlasov. Výsledkom tohto hlasovania tak bol pád vlády a neschválenie eurovalu 2.

22. júna 2012 poslanci v parlamente opať hlasovali o prijatí trvalého eurovalu. Tentokrát bol schválený 118 hlasmi zo 144 prítomných. "Za ratifikáciu medzinárodnej zmluvy hlasovali všetci poslanci Smeru, Mostu-Híd a SDKÚ, ako aj väčšina poslancov KDH. Proti bol celý klub SaS, väčšina OĽaNO, poslankyňa KDH Monika Gibalová a nezaradení poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská." (zdroj: pravda.sk)

Pre zaujímavosť dopĺňame zmienku, že Robert Fico 5. októbra 2011 oficiálne na tlačovej konferencii vyhlásil, že strana SMER za euroval nezahlasuje. Bolo to počas Radičovej vlády, kedy SMER vládol v opozícii. Na druhom hlasovaní 22. júna 2012 už ale euroval 2 podporili.


Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2017
success
error