DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

...ak zostanem pôsobiť ako poslanec Národnej rady, nebudem zakladať politickú stranu...

30.04.2017
Pravda

Keďže počas Procházkovho pôsobenia v Národnej rade nedošlo k zakladaniu politickej strany, sľub Procházku hodnotíme ako čiastočne splnený. Politickú stranu založil až po tom, čo sa vzdal mandátu poslanca.

Procházka sa stal poslancom NRSR za KDH v roku 2010. V júni 2013 oznámil svoju kandidatúru v prezidentských voľbách. Chcel kandidovať ako stranícky kandidát ale nezískal podporu a nakoniec kandidoval ako občiansky kandidát. Začiatkom marca 2014 vyhlasoval, že ak voľby nevyhrá a zostane pôsobiť ako poslanec v NR SR, nebude zakladať novú stranu. Voľby sa konali 15. marca 2014 a Procházka v nich skončil ako tretí v poradí, čím sa neprebojoval do druhého kola volieb. V tom čase ešte stále tvrdil, že neplánuje zakladať novú politickú stranu. Koncom marca 2014 však už toto stanovisko zmenil a vyhlásil, že sa rozhodol pre založenie politickej strany. 
 Procházka svoj odchod zo strany KDH odôvodnil tým, že sa pokúšal priniesť do strany zmeny, ktoré neboli do programovej vízie strany zapracované. V októbri 2012 predstavil politický manifest Alfa a od KDH očakával jeho celkové prijatie. „Išiel som na radu s tým, že chcem v KDH nájsť schopnosť na razantné riešenie,“ povedal Procházka. K razantnému riešeniu však zo strany KDH nedošlo a Procházka sa začal pripravovať na odchod z KDH. Mandátu poslanca sa vzdal 22. júna 2014. Na otázku, prečo nezanechal mandát už pred rokom, keď opustil KDH, odpovedal, že ak by odišiel už vtedy, na jeho miesto by sa dostal človek, ktorý získal vo voľbách mnohonásobne menej hlasov a to bez zrozumiteľného dôvodu. To považoval za nepoctivé voči voličom. Zrozumiteľný dôvod podľa neho nadobudla vízia založenia vlastnej strany. Za stimul pre vytvorenie novej strany považoval podporu voličov v prezidentských voľbách. Vyhlásenie, že stranu nezaloží, pokiaľ bude v parlamente dodržal. Zakladanie novej strany oznámil koncom marca 2014.V prvej polovici roka 2014 vyzbieral potrebný počet podpisov a založil stranu Sieť. Sieť bola zaregistrovaná 12.júna 2014.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2017
success
error