DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Vláda jednomyseľne odsúhlasila, že chceme prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej. Je to politické rozhodnutie vlády SR, v praxi to znamená, že by mali z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union ZP-

30.04.2017
Nepravda

V roku 2012 Fico avizoval veľkú zmenu v oblasti zdravotníctva, ktorou malo byť vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. Vládny pokus hovoril o troch najvhodnejších postupoch jej vytvorenia a projektom na vytvorenie poveril bývalú ministerku zdravotníctva Zvolenskú. Zámer zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia namiesto pluralitného mal začať plynúť od roku 2014. Od návrhu vlády do dnešného dňa sa v tejto oblasti nič nezmenilo, na Slovensku máme aj naďalej systém viacerých poisťovní a preto môžeme ten sľub Fica zhodnotiť ako nesplnený.

Premiér Fico koncom júna 2012 pripustil, že štát bude musieť vyriešiť situáciu so súkromnými zdravotnými poisťovňami a ako vhodné riešenie videl vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. V tomto pláne pokračoval a poveril ministerku Zvolenskú vypracovaním rámcového návrhu na vytvorenie jednej poisťovne. Podľa Zvolenskej je základným dôvodom tohto konania vládne presvedčenie, že jedna zdravotná poisťovňa dokáže stabilizovať tok všetkých peňazí v zdravotníctve. "Všetky peniaze, ktoré do poisťovne prídu, sa vrátia k pacientovi vo forme kvalitnej zdravotnej starostlivosti," uviedla.

Svoj negatívny postoj k tomu kroku prezentovalo združenie, ktoré zastrešuje súkromné poisťovne. Prezidentka združenia Kafková povedala: "Združenie zdravotných poisťovní SR považuje vyhlásenia o vysporiadaní sa so súkromnými zdravotnými poisťovňami a o urýchlenom smerovaní k jednej štátnej zdravotnej poisťovni za neuvážené a za vysoko populistické,"  Podľa nej bolo hlavným cieľom Fica odvrátenie pozornosti od dôležitých problémov v zdravotníctve, medzi ktoré v tej dobe patrilo pozastavenie účinnosti zákona o mzdách zdravotných sestier. 

K tomuto rozhodnutiu sa vyjadrili aj zainteresované strany - poisťovne. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa  nechcela komentovať vyjadrenia Fica a zdôraznila, že sa bude riadiť platnými zákonmi.
Súkromná poisťovňa Dôvera, ktorá patrí spomedzi súkromných medzi najväčšie bola zhovorčivejšia. Podľa jej názoru sa potvrdilo, že téma jednej poisťovne,s ktorou narábala vláda, nemala opodstatnenie a podporu odborníkov.
„Slúžila len na odpútavanie pozornosti od káuz, netransparentnosti a bezuzdného plytvania v zdravotníctve, či už to bol nákup CT prístroja, alebo zákazky na stravovanie a upratovanie nemocníc a ďalšie,“ uviedla poisťovňa.

Druhá súkromná poisťovňa Union, ktorej hrozilo vyvlastnenie, zastávala názor, že viac poisťovní dopomáha pri zvyšovaní konkurenciu na trhu zdravotného poistenia a služieb. "Zdravotníctvo dnes čelí oveľa vážnejším problémom, ako je otázka jednej zdravotnej poisťovne. Dúfame preto, že namiesto straty času neustálym „oprašovaním“ témy o unitarizácii by sme ho mohli využiť na diskusiu o tom, čo kvalitu zdravotnej starostlivosti na Slovensku skutočne zlepší," dodala poisťovňa.

Po rokovaní vlády v júli 2012 premiér Fico avizoval rozhodnutie vlády o vytvorení jednej zdravotnej poisťovne. Najlepším riešením pre vytvorenie takéhoto systému by podľa Fica bola dohoda o odkúpení: „Ja uprednostňujem model dohody s predstaviteľmi spoločností Dôvera a Union, či to je najreálnejší variant v tomto okamihu neviem povedať, rokovania začnú potom, ako pani ministerka predloží materiál do vlády,“ uviedol Fico. Ak by sa nepodaril tento model dohody za druhú variantu považoval dohodu o vyvlastnení za primeranú náhradu, ktorú označil za bežný inštitút.

Zároveň pripustil, že štát v tej dobe nemal peniaze na kúpu a preto by sa musel zbaviť niektorých aktív. Chcel ich predávať na burze, ale žiadne z nich nekonkretizoval. Tvrdil, že by sa nejednalo o privatizáciu ako za vlád Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) či Vladimíra Mečiara (HZDS). „Chceme normálny predaj akcií, ak k tomu dôjde cez burzu, toto je cesta, kde nikto nemôže obviniť vládu z ničoho, pretože to je trh, ktorý v nejakom okamihu vygeneruje cenu,“ potvrdil.

Podľa Fica vláda pracuje s množstvom argumentov, pre ktoré verí, že jej rozhodnutie v tejto veci je správne. Pripomenul, že slovenské zdravotníctvo trpí na jednej strane podfinancovaním, a na druhej strane zdravotné poisťovne vytvárajú zisk. Jeho kabinet sa už v minulej dobe snažil o obmedzenie tvorby zisku, ale Ústavný súd SR poukázal, že to nie je správna cesta. Vytvorením jednej poisťovne by sa predbehlo takýmto problémom.

Jedným z dvoch akcionárov súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera je finančná skupina Penta, ktorá zaregistrovala schválenie zámeru pre vytvorenie jednej poisťovne, ale podotkla, že okrem informácií zverejnených v médiach nemá žiadne bližšie informácie. Berieme tento zámer na vedomie, podrobnosti, ako ho chce vláda realizovať, nepoznáme,"
povedal hovorca skupiny Martin Danko. A ďalej doplnil, že: „Naďalej platí, že v sektore verejného zdravotného poistenia chceme pôsobiť dlhodobo. Žiadne rokovania s predstaviteľmi vlády k uvedenému zámeru neprebehli."

Po kritike na tento vládny zámer vydalo ministerstvo zdravotníctva na svojej stránke päť hlavných faktov pre vznik jednej zdravotnej poisťovne. Ministerstvo sa týmto krokom snažilo o vysvetlenie a obhájenie svojho konania. Zvolenská len potvrdila ambíciu vlády, keď vyhlásila, že ministerstvo sa bude snažiť vytvoriť systém jednej poisťovne k 1. januáru 2014
Ak sa nepodarí dospieť k dohode, vidíme cestu vyvlastnenia. Dávame si dôraz na formu dohody k 1. 1. 2014. V prípade, že táto dohoda nebude dovtedy uzavretá, následne by sme začali kroky ohľadne vyvlastnenia a rátame, že najneskôr do polroka 2014 bude tak či onak plne funkčný unitárny systém," uviedla. Prechod zo systému viacerých poisťovní na jednu podľa Zvolenskej nemal ma žiadny dopad na občanov. 

V máji roku 2014, teda pár mesiacov po avizovanom spustení tohto projektu naďalej na Slovensku pôsobili súkromné poisťovne. Fico sa však nevzdával a vyhlásil, že tento projekt ešte nie je stratený. Ako uviedol:  My najskôr musíme získať zdroje z prevodu štátnych aktív do súkromného sektoru, ktoré nepotrebujeme a tieto zdroje potom použijeme na realizáciu tohto významného projektu." Celý projekt bol zastavený pre chýbajúce peniaze, keďže ministerstvo financií chcelo na zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia použiť zdroje z predaja akcií spoločnosti Slovak Telekom, ktoré sa však ukázali ako dôležité prostriedky pri znižovaní dlhu. Ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že je schopné v projekte pokračovať hneď ako bude zabezpečené finančné krytie.

Zámer Fica o získanie zisku zo súkromných poisťovní a vytvorenie jednej štátnej poisťovne zostal nesplnený aj v jeho druhom vládnom období. Prvým pokus prišiel v roku 2006 kedy bolo súčasťou predvolebnej agendy zakázanie zisku súkromných poisťovní. Neskôr k tomu pridal aj myšlienku vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne, ktorá viedla k súdnym sporom s vlastníkmi poisťovní a k nesplneniu jeho sľubu.

V rozhovore pre Aktuálne.sk pripustil, že zo zavedením jednej zdravotnej poisťovne je koniec a ďalšiu snahu na pokračovaní tohto projektu prenechával budúcej vláde. „Jedna zdravotná poisťovňa by pravdepodobne bola cesta, len zasa stojím pred úlohou vyvlastniť zdravotné poisťovne a vyplatiť ich. Do akej miery by verejnosť bola pripravená akceptovať vyvlastnenie zdravotných poisťovní a vyplácanie peňazí do rúk nejakých súkromných firiem, ktoré dnes vlastnia tieto súkromné zdravotné poisťovne. Toto považujem za veľkú výzvu pre novú vládu.“ uviedol v rozhovore Fico. 

V súčasnosti vieme, že má opäť možnosť splniť svoj sľub z pozície vládnej strany a uvidíme, či sľub opäť nezostane len sľubom.Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2017
success
error