DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Mihál

Nestraníci

....my navrhujeme s kolegyňou Petrík, s kolegom Beblavým zmenu zákona tak, aby zamestnávateľ pri zverejňovaní pracovného inzerátu ponuky práce musel podobne ako je to v Rakúsku, uverejniť poctivo aká má byť tá výška platu...

Ako na nezamestnanost - 23.04.2017
Pravda

Od roku 2011 je v Rakúsku zo zákona povinné zverejňovať výšku platovej odmeny v akejkoľvek forme inzerátu presne definovanej pracovnej pozície, a preto hodnotíme výrok ako pravdivý.


Podľa správy Denníka N poslanci Mihál a Beblavý prišli s návrhom, ktorý by zaručil povinné zverejňovanie miezd pre uchádzačov o zamestnanie.  Týmto nápadom ich inšpirovalo združenie Milana Kuruca Pracujúca chudoba, ktoré v súčasnosti spustilo aj petíciu. Návrh zatiaľ nemá žiadnu oficiálnu podobu. Momentálne je však kľúčové ako sa k tomuto návrhu postaví Smer a tiež minister práce Richter, ktorý sa však 23.apríla 2017 v nedeľnej debate V politike vyjadril k nápadu vcelku kladne: Ja už som informoval pána poslanca, že budúci týždeň mám záujem zvolať predsedníctvo tripartity a začať prvú a veľmi vážnu diskusiu ohľadom možných zmien zákonníka práce. Situácia na trhu práce nás núti, aby sme sa vrátili k problematike, možno aby sme sa začali baviť aj o príplatkoch a aby sme sa prípadne bavili aj o takejto väčšej transparentnosti, pretože ten kto to myslí poctivo, tomu nemôže ublížiť každý jeden zamestnávateľ. To znamená mne je tá aktivita celkom sympatická."

V Rakúsku je zverejňovanie informácie týkajúce sa výšky platu povinné od 1.marca 2011, kedy vstúpil v platnosť nový pozmeňujúci a doplňujúci návrh k Zákonu o rovnakom zaobchádzaní, týkajúci sa nových informačných povinností pre spoločnosti ohľadom uverejňovania výšky odmeny pre potenciálnych zamestnancov (.pdf). Právnická spoločnosť Schonherr uvádza, že od 1.januára 2012 môže každé porušenie tohto ustanovenia viesť k sankciám až do výšky 360 eur. Od tohto momentu musí každá jedna ponuka, či už zverejnená verejnosti alebo len vypísaná interne, bez ohľadu na to, či je uvedená na internete alebo v novinách, obsahovať aj informáciu s výškou ponúkanej odmeny. Zámerom zákona je poskytnúť záujemcovi vyššiu úroveň informácii a zabrániť diskriminácii v podobe následnej ex post zmeny minimálnej odmeny. Pokiaľ však uchádzač nespĺňa všetky kritériá a kvalifikácie uvedené v pracovnej ponuke, je možné sa dohodnúť aj na nižšej odmene.
Portál Profesia uvádza: „Rakúski zamestnávatelia totiž majú od marca 2011 povinnosť tento údaj zverejňovať. V prípade, že ide o pozície uzatvorené na kolektívnu zmluvu - ktorých je v Rakúsku väčšina, musia uviesť výšku minimálneho platu, ktorý úspešnému kandidátovi ponúkajú. Táto suma však nie je pevná, môže byť oveľa vyššia - v závislosti od skúseností a schopností uchádzača.“
Podľa prieskumu spoločnosti Profesia uvádza na Slovensku výšku platu len 15% inzerentov. Až 99% opýtaných uchádzačov o zamestnanie by však uvítalo túto informáciu uvedenú v pracovnej ponuke. Najčastejším argumentom je, že firmy považujú platové ohodnotenie za vysoko individuálne a závislé na predchádzajúcich skúsenostiach či vzdelaní daného uchádzača a taktiež súčasťou ohodnotenia často môže byť aj nefinančné benefity, ktoré však niekedy nie je možné plne uviesť v inzeráte.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.04.2017
success
error