DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Mihál

Nestraníci

Dobre, máme tu relatívne prosperujúcu západnú časť krajiny, ale východná časť krajiny, územie Gemera napríklad, časť aj Horehronia, tam je tá nezamestnanosť stále pomerne vysoká. Stále tu máme okresy s viac než 15-percentnou, 20-percentnou nezamestnanosťou.

Ako na nezamestnanost - 23.04.2017
Pravda

Jozef Mihál používa na pomenovanie regiónov skôr prirodzené územia, ktoré nie sú priamym predmetom štatistík, avšak veľká časť východného Slovenska, ktorú pomenúva, podľa ÚPSVaR naozaj s vyše 15 – 20 % nezamestnanosťou pomerne zaostáva za nezamestnanosťou západných regiónov na úrovni okolo 5 %. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Nepomer v zamestnanosti medzi jednotlivými regiónmi Slovenska je už dlhodobým problémom rozvoja krajiny a životnej úrovne jej obyvateľov. Geograficky sa dá tento problém vnímať ako rozdiel medzi západom a východom, kde tradičným ťahúňom zamestnanosti je Bratislavský, Trnavský a Trenčiansky kraj, kde je bez práce 5,5 % obyvateľov alebo menej. Na druhej strane, s najvyššou nezamestnanosťou ľudia bojujú v okresoch Kežmarok, Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, ktorá dlhodobo dominuje štatistikám nezamestnanosti momentálne tesne pod úrovňou 25 %. Komplexné znázornenie podľa okresov ponúka grafický prehľad nezamestnanosti za marec 2017 publikovaný ÚPSVaR na základe údajov Štatistického úradu SR.

Jozef Mihál vo svojom výroku spomína neformálne označenie regiónov, pre ktoré sa presné štatistiky nevedú. Územie Gemera dnes pokrývajú práve už spomínané okresy s najvyššou nezamestnanosťou (RS, RA, RV). Na území Horehronia sa však rozliehajú najmä dva okresy, Banská Bystrica a Brezno, v ktorých miera nezamestnanosti v tomto roku podliezla úroveň 12 %. Pretože však nevieme, ktorú časť Horehronia mal Jozef Mihál namysli, a pretože štatistiky sa vedú podľa okresov, pri určitej miere zhovievavosti hodnotíme výrok ako pravdivý.

Pre ilustráciu strednodobého vývoja nezamestnanosti vo vybraných regiónoch východu a západu ponúkame i graf.


Dátum zverejnenia analýzy: 23.04.2017
success
error