DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

(Rezort zdravotníctva vykoná, pozn.) …plnú aplikáciu systému e-Health v roku 2017.

23.04.2017
Zavádzajúce

Aplikácia systému e-Health v praxi zatiaľ neprebehla, no minister zdravotníctva Drucker tvrdí, že spustenie prvej etapy systému by malo prebehnúť koncom roka 2017. Vzhľadom k týmto okolnostiam hodnotíme sľub ako čiastočne splnený, keďže jeho splnenie alebo zlyhanie budeme môcť potvrdiť až na konci tohto roka.

Podľa oficiálnej stránky elektronického zdravotníctva je základným poslaním e-Health: prostredníctvom informačných a komunikačných technológií poskytnúť správne informácie v správny čas na správnom mieste vo všetkých etapách a procesoch starostlivosti o zdravie občanov, čo výrazne prispeje k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti a tým aj k zvyšovaniu kvality života občanov. eHealth má zároveň priniesť výrazné finančné úspory, ktoré môžu byť využité v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti."

Projekt e-Health bol niekoľkokrát odkladaný. Systém elektronického zdravotníctva bol odsúhlasený ešte za prvej vlády Roberta Fica v roku 2008, pričom spustený mal byť v roku 2010. Spustenie systému však bolo odložené na rok 2013 a neskôr na január 2017 - doposiaľ však systém plne spustený nebol.

Riaditeľ národného centra zdravotníckych informácii Peter Blaškovitš sa v tlačovej správe z 26.januára 2017 vyjadril o eHealth nasledovne: Snahou NCZI, aj rezortu zdravotníctva je, aby bol celý systém elektronizácie zdravotníctva v plnej prevádzke, podľa aktuálne platnej legislatívy, od 01.01.2018.

Podobne sa k dátumu spustenia systému vyjadril v správe Denníka N aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker: "Do konca roku 2017 budeme mať centrálnu elektronickú dokumentáciu, elektronický systém pre preskripcie a zjednotené kľúčové registre." Podľa Denníka N Drucker považuje e-Health za IT projekt, ktorý stál veľa a je stále nedokončený. Doposiaľ stál projekt e-Health približne 47 miliónov eur.

Podľa Tomáša Szalaya, analytika Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku, však projekt zlyhal na všetkých úrovniach. Chybou podľa neho je, že projekt mal príliš veľa nesplniteľných cieľov a od začiatku slúžil skôr ako prostriedok na prečerpanie peňazí z eurofondov, čo neskôr aj kontrolné úrady potvrdili, a nie ako prostriedok uľahčujúci komunikáciu medzi jednotlivými účastníkmi. Ďalším problémom je chýbajúca konzistentnosť manažmentu spôsobená striedaním sa vlád, takže projekt postráda akúsi zastrešujúcu autoritu, ktorá by brala projekt za svoj vlastný.

V prípade úspešného zavedenia by pre pacientov mal byť systém prínosný predovšetkým s cieľom zabezpečenia vyššej kvality liečby a taktiež ušetrenia finančných nákladov v zdravotníctve. Lekári by tak mali prehľad o všetkých prekonaných alebo aktuálnych ochoreniach, užívaných liekoch, laboratórnych výsledkoch, očkovaniach a podobne.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.01.2017
success
error