DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

Urobím politicky všetko pre to, aby strany, ako je Kotlebova, nefungovali. Budem požadovať zmenu zákona o politických stranách.

22.04.2017
Nepravda

O novele zákona o politických stranách hovorí predseda parlamentu a SNS Andrej Danko už od apríla minulého roka. SNS zatiaľ so žiadnou novelou tohto zákona neprišla, hoci ju sľubovala predložiť v prvom polroku 2017. Dankov sľub preto zatiaľ hodnotíme ako nesplnený.

Podstatou spomínanej novely zákona mala byť napríklad úprava minimálneho počtu členov politických strán, či transparentné dokladovanie využívania financií. Či práve toto rieši aj existenciu strany akou je ĽSNS, je však otázne. 

O pôvodnom nápade zakotviť do novely napríklad súlad ideológie a činnosti členov strán s listinou práv a slobôd predseda parlamentu od apríla 2016 nehovoril. 

Novela zákona o politických stranách však už v parlamente od posledných volieb bola, a to v máji 2016, kedy ju v pléne predložil opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Jeho návrh spočíval najmä v zákaze politickým stranám ozbrojovať sa, vytvárať ozbrojené zložky, používať financie od štátu na podporu takýchto zložiek alebo podobných útvarov a skupín. 

Keď prešla prvým čítaním, Andrej Danko novelu vyslovene pochválil slovami o skvalitnení demokracie. Klub SNS vtedy hlasoval jednohlasne za novelu.O niekoľko mesiacov neskôr, v septembri 2016, novela v ďalších čítaniach už v parlamente neprešla. Členovia SNS sa hlasovania buď zdržali, alebo hlasovali proti (ako aj sám Andrej Danko).

Čo sa týka postoja Andreja Danka k strane Mariana Kotlebu, po parlamentných voľbách sa najskôr nevyjadril úplne jednoznačne k nehlasovaniu za legislatívne návrhy ĽSNS, napríklad v rozhovore pre web televízie Markíza na otázku, či bude hlasovať aj za ich návrhy odpovedal, že každý poslanec hlasuje podľa slobodnej vôle, svedomia, presvedčenia a ešte nevie, aké návrhy budú prichádzať. 

Neskôr svoje vyjadrenie spresnil: “Je potrebné mať vyhranený postoj a poukázať na to, že odmietame spoluprácu s ľuďmi, ktorí inklinujú k prejavom intolerancie a popieraniu holokaustu.” Podľa Danka “aj tých 200.000 hlasov, ktoré dostal Marian Kotleba vo voľbách, je pre mňa poučením, že sú to hlasy ľudí, ktorí majú pocit, že im nikto nepomôže a že ich nikto nechce počúvať.”

Vo všetkých hlasovaniach o návrhoch zákonov, ktoré predkladali kotlebovci za rok 2017 sa strana SNS hlasovania buď zdržala alebo hlasovala proti.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2017
success
error