DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Drtivá väčšina, drtivá väčšina infraštruktúrnych investícií, ktoré sa na Slovensku urobili za posledných desať rokov, sú len vďaka investíciám z Európskej únie.

09.04.2017
Pravda

Verejné investície na Slovensku v posledných rokoch už tradične čerpajú značné množstvo prostriedkov zo štrukturálnych a kohéznych fondov EÚ, pričom podieľ financií z EÚ za obdobie 2007 – 2015 tvorí 80 – 85 % a národné spolufinancovanie tak tvorí len 15 – 20 %. Vyplýva to z viacerých zdrojov domácich (.pdf, s 163) i zahraničných (.pdf, s. 9) finančných správ. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V pracovnom dokumente Európskej komisie Správa o krajine za rok 2016  Slovensko (.pdf, s. 9) sa konštatuje, že štrukturálne a kohézne fondy EÚ (vrátane vnútroštátneho spolufinancovania) v rokoch 2011 až 2013 predstavovali 86 % verejných investícií Slovenska. Využívanie dostupných finančných prostriedkov EÚ sa dá merať tzv. mierou absorpcie, teda schopnosťou čerpať vyhradené prostriedky v určitom objeme za dané obdobie. Programové obdobie, o ktorom zrejme hovorí aj Boris Kollár, sa vzťahuje na roky 2007 až 2013. V jeho úvode sa čerpanie zo strany Slovenska pohybovalo približne na úrovni priemeru EÚ a to až do roku 2009 kedy sa naplno začala prejavovať finančná kríza a miera absorpcie začala klesať. Oživiť sa ju podarilo v roku 2015, ktorý bol posledným rokom, kedy bolo možné čerpať z programového obdobia 2007 – 2013. Miera absorpcie vtedy dosiahla 25 %. V rokoch 2007 až 2015 sa tak celková absorpcia finančných prostriedkov z EÚ dostala na úroveň približne 85 %.


Ucelený náhľad na investície z európskych fondov za obdobie 2007 – 2013 poskytuje i nasledujúca tabuľka z publikácie OECD Making the Most of Public Investments in the Eastern Slovak Republic (s. 55). Za dané programové obdobie bolo na Slovensku preinvestovaných necelých 14 mld. eur z toho vyše 11,5 mld. zo štrukturálnych a kohéznych fondov EÚ (ESI Funds). Na ďalšie obdobie (2014 – 2020) sa predpokladá, že Slovensko obdrží takmer 14 mld. eur.

Zdroj: OECD 

Značný objem infraštruktúrnych investícií na Slovensku tvoria investície v doprave a ako naznačuje Strategický plán rozvoja dopravnej infraštruktúry SR do roku 2020 (.pdf, s. 163), s prostriedkami z EÚ sa tu masívne ráta i do budúcnosti. V programovom období 2014 – 2020 budú pre Slovenskú republiku dostupné finančné prostriedky na dopravu z nasledujúcich európskych finančných nástrojov:
  • Kohézneho fondu (KF);
  • Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR);
  • Nástroja na prepájanie Európy (CEF - Connecting Europe Facility).
Na prostriedky poskytnuté Európskou úniou z uvedených fondov je viazané národné spolufinancovanie. Podiel financovania opäť odpovedá 85 % prostriedkov z európskych fondov a 15 % národného spolufinancovania.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.04.2017
success
error