DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ak budeme vo vláde, vyčleníme okamžite 50-miliónov eur na rekonštrukciu univerzitných a vysokoškolských internátov

09.04.2017
Nepravda

Strana Smer-SD 5. decembra 2015 predstavila svoj tretí sociálny balík s 15 opatreniami. Medzi tieto opatrenia patril aj sľub o vyčlenení finančného príspevku na rekonštrukciu vysokoškolských internátov. Podľa stránky strany SMER-SD, ak bude strana súčasťou vlády, garantuje "Vyčlenenie 50 miliónov eur na rekonštrukciu vysokoškolských internátov zabezpečí obnovu 10-tisíc ubytovacích miest a výrazne zníži počet odmietnutých žiadostí. Zároveň sa vyčlení 25 miliónov eur ako príspevok na ubytovanie pre vysokoškolských študentov vo výške niekoľko desiatok eur mesačne." Rok po voľbách je situácia na vysokoškolských internátoch nezmenená. Mnohé sú v dezolátnom stave, a tie, na ktorých prebehla rekonštrukcia, si ju financovali sami. Sľub je nesplnený.


Bývalý minister školstva Juraj Draxler obhajuje dosiaľ nerealizovaný sľub nasledovne: "... možno nie je taká široká politická vôľa ako predtým natlačiť tam takýto balík peňazí. Univerzity totiž budú potrebovať asistenciu a dohľad ministerstva, z hľadiska realizácie to nie je triviálna záležitosť.

Tajomník pre vzťahy s verejnosťou Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász vníma dodržanie dohody za morálnu otázku. Zdôrazňuje, že najmä ak ju samotná strana SMER-SD zaradila do svojej predvolebnej kampane ako súčasť sociálneho balíčka. "Internáty sú na Slovensku v katastrofálnom stave, ktorý je potrebné akútne riešiť. Odďaľovanie riešenia tohto problému neposkytnutím sľúbených dotácií preto nepovažujem za šťastné. Dohodu sme spolu s prezidentom rektorskej konferencie vnímali ako mimoriadne závažnú, jej nedodržanie nás znepokojuje, a vzbudzuje pocit neistoty a nedôvery."

Riaditeľ bratislavského internátu Mladosť hovorí, že si nespomína, kedy naposledy dostali dotáciu od štátu. Zároveň dodáva, že si internát z vlastných zdrojov nemôže dovoliť investovať pol milióna eur.

Portál Univerzity J. P. Šafárika v Košiciach pritom ešte vo februári 2016 informoval, že viacerí rektori slovenských vysokých škôl sa zúčastnili rokovania s čelnými predstaviteľmi bývalej vlády - Robertom Ficom, Petrom Pellegrinim, Petrom Kažimírom a Jurajom Draxlerom. Hlavnou témou bol návrh na uvoľnenie 50 miliónov eur na rekonštrukciu vysokoškolských internátov a 20 miliónov na dofinancovanie a rozvoj vysokých škôl na rok 2016. Návrh bol prijatý, pričom sa mal okamžite začať technický dialóg s cieľom uzatvoriť dohodu v krátkom čase. K tej však podľa všetkého dosiaľ nedošlo. 


Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2017
success
error