DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

V akomkoľvek variante vstupu do volebného boja, platí záväzok lídrov hnutí Igora Matoviča a Daniela Lipšica, že v prípade volebného výsledku pod sedem percent, si neuplatnia svoj mandát poslanca Národnej rady.

09.04.2017
Pravda

Posledné voľby do parlamentu sa konali 5. marca 2016. Strany OĽaNO a NOVA do nich vstupovali ako jednotné politické hnutie, aj keď najskôr avizovali svoju spoluprácu vo forme koalície. Záväzok oboch lídrov znel, že sa vzdajú mandátu poslanca NRSR, ak ich volebný výsledok bude nižší ako 7%. Výsledok strany bol niečo vyše 11%. Sľub by nebol pravdivý v prípade, že by získali menej ako 7% a nevzdali by sa svojich mandátov. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

29. júna 2015 politické strany OĽaNO a NOVA oznámili, že pôjdu do najbližších parlamentných volieb spoločne. Podľa prieskumov, ktoré si dali spraviť obe hnutia, by 11,1% voličov schvaľovalo toto spojenie. Hranica na zvolenie do parlamentu pri koaličnom spojení je 7%.

20. októbra 2015 Denník N označil Matovičovu a Lipšicovu koalíciu za riskantnú. Spojenectvo, ktoré ešte v júni podľa prieskumov malo dosiahnuť vyše 11% však po pol roku, podľa vtedajších prieskumov agentúry Focus, dosahovalo už len 6,7%. Keďže je to menej ako potrebných 7%, koalícia by sa do parlamentu nedostala. Existovala ešte možnosť spoločnej kandidátky za jednu stranu, vtedy by stačilo klasických 5%. Lídri strán ale vtedy takúto možnosť nepripúšťali. Matovič sa vyjadril: „Som za to, aby sme išli v koalícii. Myslím, že toľko ľudí sa za nás postaví. A ak sa nepostaví, nezaslúžime si v politike byť.“

3. decembra 2015 hnutie OĽaNO oznámilo, že zmenia svoj názov na OĽANO - NOVA a do volieb predsa len nepôjdu s Lipšicovou stranou ako koalícia, ale ako jednotná strana. Hovorca OĽaNO Daniel Mitas vtedy tvrdil, že Matovičove slová z októbra naďalej platia. „V akomkoľvek variante vstupu do volebného boja, platí záväzok lídrov hnutí Igora Matoviča a Daniela Lipšica, že v prípade volebného výsledku pod sedem percent, si neuplatnia svoj mandát poslanca Národnej rady.“ (Denník N)

Podľa serveru volby.sme.sk, ktorý ukazuje výsledky parlamentných volieb z 5. marca 2016, sa jednotná kandidátka stranám OĽaNO a NOVA vyplatila, keďže dosiahli tretie miesto s podielom 11,02 % a počtom 287 611 hlasov. V parlamente tak získali 19 kresiel. Keďže strana získala viac ako 7%, je ťažko povedať, ako by lídri jednotlivých strán postupovali a či by dodržali svoj sľub vzdať sa mandátu poslanca NRSR.

Môžeme na záver spomenúť LIpšicovu korektnosť, keď po nešťastnej nehode v septembri 2016, kedy usmrtil 72-ročného chodca, sa najskôr vzdal poslaneckého mandátu a prednedávnom, v januári 2017, oznámil svoje odstúpenie z funkcie predsedu hnutia NOVA.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2017
success
error