DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Štát postaví približne 2000 nových nájomných bytov začínajúcich učiteľov, ktorí budú platiť iba režijný nájom...

09.04.2017
Nepravda

Postavenie 2000 bytov pre začínajúcich učiteľov bolo navrhovaným opatrením, ktoré predstavil SMER-SD  ako súčasť tretieho sociálneho balíčka. Po voľbách však vláda od tohto sľubu podstatne upustila. Do dnešného dňa odovzdali Kraje len niekoľko bytov, no o tom či sú v pláne i ďalšie byty nemajú odborári žiadne vedomosti. Vládny sľub teda splnený nebol a výrok z tohto dôvodu posudzujeme ako nepravdivý.


V decembri 2015 predstavila strana SMER-SD na svojom sneme v Nitre tretí sociálny balíček, na ktorý mala byť vyčlenená miliarda eur a opatrenia mali byť splnené ak sa strana SMER-SD dostane po marcových parlamentných voľbách do vlády. Súčasťou týchto opatrení bola i výstavba 2000 bytov pre začínajúcich učiteľov na najnižšom platovom stupni, za ktoré by platili len režijné náklady, fond opráv a energie. Na toto opatrenie bola prisľúbené poskytnúť jednorazovú dotáciu vo výške 100 miliónov eur a SMER chcel takto regulovať nájom bytov desať rokov. Ako ďalej avizoval Robert Fico, ak sa učiteľom zvýšia platy, náklady budú doplácať. 
"Aby mohli učitelia získať takýto byt zadarmo, musí byť splnená podmienka, že sú učiteľmi v konkrétnej obci či v meste," vysvetlil v januári 2016 vtedajší tajomník ministerstva dopravy František Palko.

Po voľbách sa však vízia na 100 miliónov eur neobjavila ani v programovom vyhlásení vlády, ani v návrhu štátneho rozpočtu pre rok 2017. Po takmer roku od predstavenia sociálneho balíčka sa prísľubom výstavby učiteľských bytov zaoberala Televízia Markíza a oslovila kompetentné osoby. Hovorkyňa strany SMER-SD Ľubica Končalová avizovala, že učiteľské byty stále zostávajú prioritou strany SMER, avšak rezort školstva patrí strane SNS a preto je dohodu potrebné dosiahnuť v rámci koalície. Minister školstva Peter Plavčan sa vyjadril, že ide o otvorenú a zaujímavú tému, o ktorej sa budú rozprávať. Kedy mali tieto rozhovory prebehnúť však neuviedol. 

Do dnešného dňa o ubytovaní pre učiteľov rozhodujú samosprávy, každá podľa svojich možností, hoci pomoc prisľúbil aj štát. Bratislavská župa pre tento účel zrekonštruovala stredoškolský internát v Dubrávke na Saratovskej ulici a na učiteľské byty vyčlenila jednu chodbu. Predseda BSK Pavol Frešo uviedol, že náklady na vybudovanie jedného takéhoto bytu sa pohybujú okolo 15 tisíc eur a kým budú učitelia učiť, môžu v týchto bytoch bývať za menej ako 300 eur. Záujemcovia o byty boli rozdelení podľa viacerých kategórií a na základe žrebovania boli z takmer 40 žiadostí vybraní  10 nájomníci. Pokračovať v projekte učiteľských bytov má Bratislavská župa v pláne i v Petržalke.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2017
success
error