DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Ani jedna z koaličných strán nepostaví kandidáta z vnútra strany (vo voľbách do Banskobystrického samosprávneho kraja, pozn). Budeme chcieť osloviť aj opozíciu...

09.04.2017
Zavádzajúce

Doposiaľ ani jeden z ôsmich kandidátov na post župana Banskobystrického kraja nepochádza z vnútra koaličných strán. Predstavitelia vládnych strán prezentovali svoju snahu o spoločný výber kandidáta na župana tohto kraja, ideálne i za podpory opozičných strán, no zatiaľ k realizácii tohto postupu nedošlo, a preto hodnotíme sľub ako čiastočne splnený.

NR SR 21. marca 2017 opätovne schválila zákon o podmienkach výkonu volebného práva, vrátený na prerokovanie prezidentom Slovenskej republiky. Podľa tohto zákona dôjde k zmene volebného procesu z dvojkolového na jednokolovú voľbu. V nadchádzajúcich voľbách teda kandidátovi bude stačiť k zisku mandátu najväčší počet hlasov spomedzi všetkých kandidátov. Doposiaľ bol kandidát zvolený už v prvom kole len v prípade, že dostal viac ako polovicu hlasov.

Výrok je reakciou na otázku položenú v diskusii z 5.marca 2017 v relácii V politike na TA3: "To je Banská Bystrica a Trnava. O týchto dvoch krajoch sa najviac hovorí. Teda aby sa zabránilo vstupu extrémistických v úvodzovkách síl dajme tomu. Vy už máte nejakú stratégiu. Viem, že meno mi nepoviete. Ale máte aspoň predstavu, ako ísť do takýchto volieb práve v týchto v úvodzovkách problémových krajoch?"

Podobne sa k tejto situácii vyjadril Róbert Fico v Sobotných dialógoch na RTVS 25.februára 2017: „V koalícii SMER – SD,, SNS, Most – Híd padla dohoda o spoločnom postupe pri výbere kandidátov na županov, najmä v Banskej Bystrici. Hovorili sme spolu na tému tejto župy a je vyriešená. Je dôležité, aby sa jej chytila aj opozícia. Nie však v tom, že ona má ideálneho kandidáta.“

Jana Lašáková - krajská predsedníčka sa pre portál Bystricoviny vyjadrila nasledovne: Dôležité je, aby sa najmä strany súčasnej vládnej koalície SMER-SD, SNS, Most-Híd a Sieť dohodli na jednom spoločnom kandidátovi, ktorý by získal podporu aj od SaS i ďalších strán naprieč politickým spektrom."

Kandidátov na post župana Banskobystrického kraja je v súčasnosti osem: Stanislav Mičev (historik, riaditeľ múzea SNP a mestský poslanec), Martin Klus (poslanec NR SR), Ján Lunter (podnikateľ), Ivan Saktor (bývalý primátor Banskej Bystrice), Martin Juhaniak (prednosta mestského úradu v Brezne), Igor Kašper (mestský poslanec v Banskej Bystrici), Milan Urbáni (lekár), Marian Kotleba (súčasný župan).

Politológovia sa zatiaľ k možnosti úspechu jednotlivých kandidátov príliš nevyjadrujú. Podľa politológa Radoslava Štefančíka môže Kotlebu dostať do výhody zavedenie jednokolových volieb a aj fakt, že sa môže prezentovať cez regionálne televízne a printové médiá. O Stanislavovi Mičevovi hovorí politológ Michal Horský ako o vhodnom kandidátovi, pre ktorého je však nevyhnutné získať podporu zjednotenej koalície, ktorú kandidát zatiaľ oficiálne nemá.

Väčšina kandidátov vystupujú ako nezávislí. Klus je kandidátom za SaS, Urbáni za Stranu moderné Slovensko a Kotleba za stranu ĽS-NS. Ani jedna z koaličných strán teda doteraz oficiálne nepostavila kandidáta z vnútra strany. Podľa denníka Pravda z kuloárov prenikla správa, že Stanislava Mičeva už v novembri 2016 oslovili zo strany Smer-SD, no sám sa rozhodne až v priebehu mája tohto roku. Fico v januári tohto roku uviedol, že stratégia týkajúca sa nominovania kandidátov by mala nadobudnúť reálnu podobu vo februári 2017. Podľa správy denníka Pravda zo 4.apríla 2017 sa však vládni politici k spoločnému postupu v Banskej Bystrici ešte neodhodlali a taktiež nie je jasné, či sa s opozíciou zhodnú na jednom kandidátovi.

Strana SaS a OĽaNO-NOVA podpísali zmluvu o vytvorení koalície pre župné voľby v roku 2017 a teda pri voľbách do všetkých ôsmych krajov budú postupovať spoločne. Podľa denníka SME budú Most-Híd a SMK rokovať o župných voľbách 26.apríla 2017, pričom hovoria o možnosti širokej spolupráce s parlamentnými aj mimoparlamentnými stranami, ktoré sa postavia proti extrémistickým kandidátom. Podľa Denníka N predseda strany KDH vyjadril oficiálne snahu spolupracovať so stranami SaS a OĽaNO-NOVA, v súčasnej dobre prebiehajú medzi obomi stranami rokovania. Strana SME RODINA zatiaľ nevyjadrila stanovisko k prípadne spolupráci na župných voľbách 2017.


Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2017
success
error