DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ceny elektriny sa vrátia na úroveň z roku 2016 (po vypracovaní vyhlášky ÚRSO, pozn.)...

09.04.2017
Pravda

V súvislosti so škandálom predražených cien elektriny, plynu a tepla sa vláda zaviazala navrátiť cenové podmienky z roka 2016. Tieto podmienky však majú platiť len pre územie stredného Slovenska, kde boli zaznamenané najväčšie tarify. Po vypracovaní novej Vyhlášky č.18/2017 vo februári 2017 došlo skutočne ku zníženiu hodnoty ceny elektriny, avšak nie na celom území Slovenska. Napriek tomu však výrok hodnotíme ako pravdivý.


Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na začiatku roka uviedol, že rok 2017 prinesie pokles cien elektriny, plynu i tepla a že náklady na elektrinu medziročne klesnú v priemere o 4,30 % a slovenské domácnosti by tak mohli ušetriť desiatky eur. Už 18. januára 2017 však priniesol Denník Pravda informáciu, že za ohláseným znižovaním cien energií je skryté zdražovanie a viacero menších domácností s nízkou spotrebou zistilo, že na základe nového cenníka budú musieť platiť viac. Dôvodom je to, že boli síce znížené ceny za killowatthodinu elektriny avšak zaviedli či zvýšili sa nové stále mesačné či ročné poplatky. Na základe tejto sťažnosti, najmä od zákazníkov Stredoslovenskej energetiky, proti tomuto kroku zakročila vláda a na mimoriadnom rokovaní o cenách energií toto zdražovanie stopla. Ako ďalej uviedol Fico, ak by regulačný úrad vlastné rozhodnutia nezrušil a nevyhovel vláde boli by pripravený použiť silu zákona a legislatívneho procesu. Na tomto rokovaní bol prítomný i šéf regulačného úradu Jozef Hojlenčík, ktorý vláde nakoniec ustúpil a po diskusii navrhol, že úrad sa vráti k nastaveniu fixných a variabilných poplatkov pri elektrine aj plyne tak, ako to bolo v roku 2016. Na tomto rokovaní sa tiež dohodlo plánované rokovanie dodávateľov energií s úradom.

"Bolo začaté nové cenové konanie a v stredu (25. januára 2017, pozn.) budú prijaté nové cenové rozhodnutia s účinnosťou od 1. januára"vyjadril sa Robert Fico 23. januára 2017 na brífingu v Zlatých Moravciach, čím naznačil, že ceny budú platiť spätne.
Ako spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom ďalej avizoval, po rokovaniach s predstaviteľmi energetických podnikov a ÚRSO, na zvyšovanie cien energií nie je dôvod. Taktiež upresnil to, že po dohode s distribučnými spoločnosťami vypracuje úrad novú vyhlášku o cenovej regulácii v elektroenergetike, ktorá navráti podmienky z roku 2016, bude schválená v skrátenom legislatívnom konaní a okamžite ponúknutá na zverejnenie v Zbierke zákonov.
Následne premiér ukázal čo treba spraviť s už doručenými vysokými faktúrami za elektrinu a plyn a pred kamerami ich názorne roztrhal, čo malo znamenať to, že ich zákazníci nemajú platiť, ale čakať na nové faktúry. Tento krok však výrazne skritizoval líder opozičnej strany OĽaNO-NOVA Igor Matovič a spotrebiteľom odporučil, aby si faktúry radšej ponechali a pár dní počkali. "Navádzať ľudí, aby sa stali neplatičmi je extrémne nezodpovedné", dodal Matovič. 

Na margo tejto témy je potrebné dodať, že vláda sa primárne zaoberala najmä stredným Slovenskom, kde bolo evidované najväčšie zdražovanie a najviac sťažností a preto sa na základe cenového rozhodnutia vrátia cenové podmienky z roka 2016 len na toto územie. Hoci na západnom a východnom Slovensku boli taktiež zaznamenané vyššie zálohové platby, podľa vyjadrení vlády na západe neboli  evidované žiadne reklamácie a na východe len ojedinelé, preto bolo spomínané riešenie len pre stredné Slovensko, kde je problém s tarifami najväčší.

25. januára 2017 informoval Denník N, že v súvislosti s týmto cenovým škandálom zostáva šéf regulačného úrade Jozef Hojlenčík naďalej vo svojej funkcii. Takisto informoval, že premiér sa ho zatiaľ nechystá odvolať, hoci šéf SNS Andrej Danko vyzval Hojlenčíka na odchod z postu. No už 2. februára 2017 oznámil Hojlenčík premiérovi svoju rezignáciu. Dôvodom boli spomínané predražené ceny elektriny a plynu ale aj kritika a formálna nedôvera zo strany členov vlády. 

Už spomínanú novú cenovú Vyhlášku č.18/2017 (.pdf) vydal ÚRSO 8. februára 2017 a zverejnená bola 10. februára 2017. Táto s pár zmenami kopíruje rok 2016 a jej ustanovenia sú takmer identické s vyhláškou č. 221/2013. Zmenili sa napríklad hodnoty ceny elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, úplne chývajú i ustanovenia, ktoré v starej vyhláške upravovali uplatnenie TSS a TPS výrobcom elektriny. Od marca 2017 sú u veľkých dodávateľov elektriny (ZSE, SSE a VSE) evidované poklesy cien elektriny. V súlade s vyhláškou sa sa fixné platby vrátili na vlaňajšiu úroveň 0,65 € mesačne za odberné miesto a zvýšiť sa pritom mali o 1 €.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2017
success
error