DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

Urobím všetko preto politicky, aby sa na Slovensku práva LGBTI ani iných hodnôt nepresadzovali.

09.04.2017
Neoveriteľné

Daný výrok Andrej Danko vyslovil v príhovore na stretnutí zástupcov biskupských konferencií strednej a východnej Európy. Andrej Danko otvorene vystupuje proti LGBTI komunite, avšak je ťažké určiť, aký stanovený cieľ sa skrýva za jeho slovami: "aby sa na Slovensku práva LGBTI ani iných hodnôt nepresadzovali".Výrok zatiaľ nie je možné overiť, keďže reálne ho bude možné vyhodnotiť až po skončení tohto vládneho obdobia.

Andrej Danko napríklad ostro vystúpil proti záštite Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nad Dúhovým pochodom 2016, ktorý sa konal 30. 7. 2016 v Bratislave. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa v lete pred spomínaným bratislavským Dúhovým Pridom zásadne postavila za práva homosexuálov a chcela im cez úpravu zákonov uľahčiť napríklad dedenie, avšak narazila na odpor predsedu parlamentu a neskôr sa sama vyjadrila: „zásadná zmena v tejto oblasti sa zjavne nedá očakávať.“

Predseda SNS sa už pred parlamentnými voľbami postavil na stranu odporcov LGBTI.  Podporoval minuloročné referendum o ochrane rodiny a kritizoval prijatie Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv.„SNS je rozhorčená a dôrazne protestuje proti prijatiu dokumentu o komunite gejov a lesieb,“ povedal krátko po referende.

Svojmu comebacku vďačí SNS zrejme práve konzervatívnemu voličovi, až 70 percent voličov SNS je proti tomu, aby mohli homosexuáli uzatvárať registrované partnerstvá. Ešte o niečo viac voličov národniarov sa vyjadrilo proti manželstvám homosexuálov. Proti adopciám je skoro 90 % voličov, čo radí SNS pri tejto otázke na úroveň KDH.


Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2017
success
error