DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Môžem vás ubezpečiť, že v roku 2014 už v politike nebudem.

09.04.2017
Nepravda

Robert Fico, ako iste vieme, je neustále v politike a pôsobí ako predseda vládnej koalície a ako predseda strany Smer - SD. Tento výrok zaznel 6.4.2009 ako reakcia na domnienky iných politikov, ktorý predpokladali jeho kandidatúru na prezidenta SR. Výrok - sľub, samozrejme, hodnotíme ako nepravdivý.


Iveta Radičová a Jozef Halecký predpokladali kandidatúru Roberta Fica na prezidenta, čo Halecký podoprel historickým vývojom vlád.

"V treťom volebnom období je premiér okukaný a menej úspešný, začnú prevažovať sily na zmenu. Aby neodišiel do politického dôchodku, uchádzal by sa o funkciu prezidenta aj dve funkčné obdobia,“ povedal Halecký.

Predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico na mimoriadnej tlačovej besede, ktorú venoval aj kritike slovenských médií, reagoval na otázku novinárky či by chcel posilniť prezidentské právomoci, lebo má záujem o najvyššiu ústavnú funkciu, nasledovne: "Ubezpečujem vás, že v roku 2014 ja už v politike nebudem, môžte byť úplne kľudná."

Píše sa rok 2017, od roku 2009 má Robert Fico za sebou neúspešnú kandidatúru na prezidenta, je predseda už druhej vlády a stále zastáva post predsedu strany Smer - SD.

V decembri 2013  Robert Fico oznámil svoj záujem kandidovať na post prezidenta SR. Dňa 15. marca 2014 so ziskom 28 percent hlasov postúpil do druhého kola prezidentských volieb. V ňom mu voliči odovzdali 40,6 percenta hlasov, čo nestačilo na víťazstvo (úspešnejší kandidát Andrej Kiska získal 59,4 percenta hlasov). Robert Fico zostal premiérom SR.

Okrem kandidatúry na prezidenta sa môžeme pozrieť aj na jeho profil vrámci pôsobenia ako premiér SR. 

Júnové parlamentné voľby v roku 2010 strana Smer-SD vyhrala s výsledkom 34,79 percenta hlasov, Robert Fico nezložil vládu, ako predseda opozičnej strany sa stal podpredsedom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). V predčasných parlamentných voľbách 

10. marca 2012 Smer-SD opäť zvíťazil so ziskom 44,41 percenta hlasov. Vznikla jednofarebná vláda, Robert Fico sa stal jej predsedom.

Po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 5. marca 2016 a v ktorých zvíťazila strana Smer-SD so ziskom 28,28 percenta hlasov oprávnených voličov (49 poslaneckých kresiel), prezident SR Andrej Kiska 9. marca poveril Roberta Fica zostavením novej slovenskej vlády. Spolu so Slovenskou národnou stranou (SNS), stranami Most-Híd a #Sieť podpísali dohodu o spoločnej koalícii pri vytvorení vlády SR.
Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2017
success
error