DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Mám to (daňové doklady Matovičovej firmy, pozn.) od konkrétneho človeka, ktorého identitu presne poviem v okamihu, keď sa táto vec vyšetrí.

09.04.2017
Nepravda

Predvolebné obdobie môžeme charakterizovať ako súboj politických strán o voličského hlasy pomocou rôznych prostriedkov. Jeden z týchto prostriedkov použil aj Fico keď na tlačovej besede 5. februára 2016 verejne obvinil Matoviča z daňových podvodov. Svoje obvinenie podložil dokumentmi, ktoré údajne získal od človeka, ktorého verejnosti predstaví po vyriešení prípadu. Meno osoby, ktorá Ficovi tieto dokumenty poskytla do dnešného dňa nebolo zverejnené a preto vzniká podozrenie do akej miery využil premiér svoje postavenie pre politickú kampaň. Sľub nebol rok naplnený a preto výrok hodnotíme ako nepravdivý.


Premiér zvolal 5.februára 2016 na úrade vlády mimoriadnu tlačovku, ktorej cieľom bolo obvinenie Matoviča z daňových podvodov. Podľa neho používa Matovič na svoju činnosť biele kone a je daňový podvodník. Svoje tvrdenie podložil tým, že 15. augusta 2008, čiže jeden deň pred daňovou kontrolou predal bielemu koňovi Pavlovi Vandákovi svoju firmu RegionPress za sumu 122 miliónov korún. V ten istý deň podľa premiéra previedol celé účtovníctvo na pána Vandáka a na jeho súkromný účet prišla suma 122 miliónov korún. V zbere papiera podľa Fica skončilo celé Matovičove účtovníctvo za roky 1998 – 2008. O dva mesiace neskôr vraj oznámil daňovému úradu,že odstúpil od zmluvy. Premiér v týchto krokoch videl úsilie vo vyhnutí sa daňovej kontrole a skrývaní svojho účtovníctva. Naznačil tiež, že konanie Matoviča bolo premyslené, keďže mal čeliť viacerým podozreniam a daňovým pokutám. Ako príklad uviedol problém s pašovaním tlačiarenského stroja.
"Výsledok bol, že mal prevedených 122 miliónov na svojom súkromnom účte, že mal úplne zlikvidované účtovníctvo za roky konania podniku Igor Matovič – regionPRESS, aby daňové úrady nemali šancu byť úspešné pri vymáhaní pokút a kontrole jeho podnikania," tvrdí Fica. 

Ako dôkaz boli novinárom predložené fotokópie zmluvy o predaji firmy, úradného záznamu a zápisnice o ústnom pojednávaní z Daňového úradu v Trnave. "Predkladáme kúpnu zmluvu, ktorá potvrdzuje cenu 122 miliónov a to, že mali byť tieto peniaze prevedené na súkromný účet, predkladáme tiež výpoveď Vandáka na daňovom úrade, kde potvrdzuje, že účtovníctvo spoločnosti skončilo v zbere papiera a úradný záznam z daňového úradu potvrdzujúci, že Matovič od kúpnej zmluvy odstúpil, čím v podstate uzatvoril celý kruh," skonštatoval Fico

Na obvinenia Fica okamžite reagoval Matovič, ktorý pustil novinárom záznam z rokovania národnej rady, ktoré prebehlo v roku 2010. Na videu vtedajšia podpredsedníčka parlamentu za Smer Zmajkovičová hovorí o predaji Matovičovej firmy tesne pred daňovou kontrolou. Pritom premiér na tlačovej besede povedal, že kauzu zverejňuje až v tej dobe, pretože dôkazy získal len teraz.

Matovič ďalej hovoril, že prevodom firmy nespravil nič nezákonné a všetky svoje príjmy poriadne zdanil. Vysvetlil, že v skutočnosti svoju firmu predal len za milión korún nie za sumu 122 miliónov a neskôr len na svoj účet previedol zvyšok peňazí. S novým kupcom mal vraj uzavretú zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej bolo uvedené, že mu živnosť predá v momente, ako zanikne jej činnosť. „Medzičasom prišla daňová kontrola, ktorá tam bola už asi dva a pol roka. Kupujúci nechcel ďalej čakať, lebo hodnota pohľadávok klesala. Tak som mu to predal aj s upozornením, že prebieha daňová kontrola. A keď predávate firmu, ktorá má na účte 121 miliónov Sk, nebudeme ju predávať za jeden milión. Návrh kupujúceho bol milión Sk, k tomu sa prirátalo 121 miliónov Sk na účte.“  uviedol Matovič. Predložené dokumenty, ktoré dostali novinári sú podľa Matoviča pravé, ale zdôraznil, že v jeho firme prebiehala kontrola asi tri roky, ale nepreukázalo sa žiadne krátenie daní

K predloženiu premiérových dokumentov sa vyjadril aj právnik Transparency International Pavel Nechala: “Je závažná otázka, ako sa premiér Robert Fico dostal k dokumentom, ktoré nie sú verejne dostupné,” ďalej uviedol, že daňový úrad nikomu neposkytol žiadne informácie ohľadom finančných správ. “Vieme, že vo firmách pána Matoviča bola policajná akcia. Premiér nemôže vytvoriť scenár, podľa ktorého majú novinári konať, ale má okamžite poskytnúť informácie a vysvetliť, ako sa k ním dostal. Vzniká podozrenie, že zneužíva políciu na kampaň,” skonštatoval Nechala.

Premiér sa k tejto téme vyjadril aj 14.februára v predvolebnej relácií na Ta3. Kde na otázku moderátorky Oravovej: "Nesplnili ste jeden prísľub, že v nejakej dohľadnej dobe poviete, odkiaľ tieto informácie, tieto dôkazy máte? Takže odkiaľ ich máte?". odpovedal premiér Fico"Uspokojili by ste sa s tým, keby som povedal, že ich mám od anonyma? Mohol by som pokojne povedať, že to mám od anonyma alebo od babky z pôjdu, ale nepoviem to. Mám to od konkrétneho človeka, ktorého identitu presne poviem v okamihu, keď sa táto vec vyšetrí.“  Fico ešte doplnil "Ja som si svoju úlohu splnil, odovzdal som to, čo som mal, na políciu. Nekontaktoval som žiadny štátny orgán ani nikoho zo štátnych orgánov, ani Slovenskú informačnú službu, dostal som to od osoby, ktorá je súkromná, ktorá nemá nič s týmito inštitúciami. Všetko sa dozviete." Celú tému o Matovičovi a zverejnených dokumentoch uzavrel slovami: "Nikdy som nekontaktoval žiadnu inštitúciu štátneho charakteru ani pracovníka. Tieto papiere, ktoré sa ukázali ako hodnoverné, mám zo súkromného zdroja."

Druhý deň po vystúpení premiéra v Ta3, Matovič odovzdal celé účtovníctvo svojej živnosti vyšetrovateľovi NaKa Štefanovi Menčíkovi. Išlo o dokumenty, ktoré podľa Fica skončili v zbere papiera. Matovič svoje účtovníctvo schovával v rodinnom dome svojej babky neďaleko Trnavy. Matovičov právny zástupca Lipšic prejavil obavy z možnosti manipulovania dôkazov, pretože vyšetrovateľ zamietol jeho návrh na odovzdanie jednotlivých objednávok, faktúr a ďalších dokumentov. Všetky veci boli spoločne vynášané v krabiciach.

Kauza Matovičovho účtovníctva bola ukončená vo februári 2017. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry uzavrel trestné stíhanie z dôvodu premlčania skutku. S najnovšími informáciami ohľadom tohto prípadu prišiel denník plus jeden deň, ktorý tvrdí, že na základe uznesenie k prípadu sa Matovič dopustil trestného činu. Polícia toto uznesenie denníku sprístupnila na základe žiadosti podľa infozákona. Podľa informácii, ktoré v uznesení uviedol vyšetrovateľ, Matovič predal v roku 2008 firmu RegionPress Pavlovi Vandákovi so zámerom manipulácie účtovníctva. Účtovníctvo firmy za roky 2002-2004 pred vyšetrovateľmi Matovič zatajil. 

Premiér Fico do dnešného dňa nezverejnil meno osoby, ktorá mu tieto dokumenty poskytla a po ukončení vyšetrovania sa na celú vec zabudlo. Keďže kauzu vyšetrovateľ uzavrel a Fico nezverejnil odkiaľ mal informácie sľub môžeme zhodnotiť ako nesplnený.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2017
success
error