DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Akonáhle bude vznesené obvinenie, pochopím, že tam (v komplexe Bonaparte, pozn.) jednoducho nemôžem zostať.

09.04.2017
Nepravda

Robert Fico sa do Bašternákovho komplexu Bonaparte nasťahoval v roku 2012. Už vtedy sa o tomto bývaní vyjadroval ako o “dočasnom riešení”. Vo februári 2017, teda takmer rok po prevalení kauzy Bašternák a jej eskalácii v médiách, Fico pripustil, že sa z komplexu odsťahuje pod jednou podmienkou - akonáhle bude voči podnikateľovi vznesené obvinenie. To sa stalo o mesiac neskôr, no premiér Fico v komplexe stále býva. Sľub preto hodnotíme ako nesplnený.

„Akonáhle bude vznesené obvinenie, pochopím, že tam jednoducho nemôžem zostať. V tomto prípade to bude pre mňa neudržateľné,“ znelo presné vyjadrenie Roberta Fica v relácii Sobotné dialógy koncom februára 2017.

Obvinenie voči Bašternákovi polícia vzniesla 21. marca 2017. Ako prvé o tom informovali webnoviny.sk, čo im potvrdil aj hovorca policajného prezídia Martin Wäldl: „Dňa 17.marca vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru vzniesol obvinenie osobe L. B. za zločin neodvedenia dane a poistného.”

Podľa obvinenia si Bašternák ako konateľ spoločnosti BL-202 ešte v roku 2012 neodôvodnene uplatnil nárok tzv. vratky DPH vo výške takmer dvoch miliónov eur. Jeho firma ich chcela vrátiť za kúpu siedmich bytov v hodnote viac ako 11 miliónov eur v bratislavskom komplexe FIVE STAR Residence, pričom za byty zaplatila len približne 1,5 milióna eur. “Tým mala spoločnosť podľa vyšetrovateľa Národnej jednotky finančnej polície získať daňovú výhodu a neoprávnene si uplatniť nárok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH vo výške 1 732 287, 67 eur,” približujú webnoviny.sk.

Na samotné obvinenie a nedávny Ficov sľub sa opätovne na konci marca spýtal aj redaktor Sobotných dialógov.

„Je zvláštne, že toto je témou diskusie vo verejnoprávnom rozhlase?" spýtal sa rozhorčenie Fico. Povedal aj, že svoju bytovú otázku rieši, no tému svojho bývania v RTVS považuje za „vrcholne bulvárnu."

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2017
success
error