DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

Turecko je veľmi silne závislé ekonomicky od Európy. Však sme v colnej únii.

Blaha a Klus v TA3 - 05.04.2017
Pravda

Turecký hlavný exportný trh tvorí Európa, až 44,5% tureckého exportu mieri práve do Európskej únie, v číslach hovoríme o 64 mld. USD. Najvýznamnejšími krajinami v tomto obchodnom vzťahu je Nemecko a Veľká Británia. V roku 2015 prišlo do Nemecka 9,3% celkového vývozu, čo je 13,4 mld. USD, Veľká Británia prijala 7,3% z celkového objemu. Mimoeurópske významné exportné trhy pre Turecku sú Irak (vývoz 5,9% predstavuje 8,5 mld. USD) a Rusko (2,9% čo činí 3,9 mld. USD). Celkovo však môžeme hovoriť o útlme a poklese vývozu do zahraničia. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Colná únia EÚ je jednotný obchodný priestor, v ktorom sa zrušili clá na vnúroných hraniciach EÚ a zaviedol sa jednotný systém ciel na dovoz z krajín mimo EÚ. Tovar sa pohybuje voľne, bez ohľadu na to, či bol vyrobený v EÚ alebo bol dovezený z tretích krajín. Takýmto spôsoobm je zabezpečený plynulý tok tovaru. 
Colná únia s Tureckom bola zavedená v roku 1995 a od roku 1999 je Tureckom kandidátom na člena EÚ. V súčastnosti sú vzťahy Turecka s členskými štátmi EÚ napäté. Eurokomisár Johannes Hahn pre nemecký Bild povedal, že hoci v decembri sa vyslovili za pokračovanie rokovaní, situáciu je možné kedykoľvek prehodnotiť na základe aktuálneho vývoja. Nevylúčil, že by sa v blízkej budúcnosti mohli zaoberať prerušením prístupových rokovaní s Ankarou.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.04.2017
success
error