DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

...Škótsko predsa nechcelo vystúpiť z EÚ, čo je pravda, lebo väčšina obyvateľov Škótska, myslím, že dokonca 60%, bola proti vystúpeniu, na rozdiel od Angličanov alebo Walesanov.

Blaha a Klus v TA3 - 05.04.2017
Pravda

Referenda o Brexite sa zúčastnilo 72 % percent voličov. Hlavnou baštou odchodu Veľkej Británie z Európskej únii bolo severné Anglicko a Wales. Naopak, Škótsko, Severné Írsko či Londýn volili skôr zotrvanie v Únii.

Škóti volili v pomere 62 ku 38 v prospech zotrvania. Len niekoľko hodín po zverejnení výsledkov škótska premiérka Nicola Sturgeonová oznámila, že Škótsko začne chystať legislatívne kroky k usporiadaniu referenda o odtrhnutí sa od Británie. Výrok Ľuboša Blahu, tak môžeme hodnotiť ako pravdivý.

„Je nepredstaviteľné, aby britská vláda ďalšie referendum o nezávislosti zablokovala," myslí si premiérka, ktorá vyhlásila, že urobí všetko preto, aby Škótsko ostalo súčasťou EÚ. Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová plánuje vyhlásiť druhé referendum o nezávislosti Škótska. Konať by sa podľa nej malo v období od jesene 2018 do jari 2019. Škótsky parlament totiž odhlasoval jej plán na druhé referendum minulý utorok.


Škótski voliči v referende v roku 2014 odmietli nezávislosť, podľa Sturgeonovej však vlaňajšie rozhodnutie o brexite spôsobilo „významnú zmenu okolností“. V referende v júni 2016 sa väčšina Škótov vyslovila za zotrvanie Británie v EÚ, hoci celkový výsledok hlasovania Britov bol v prospech vystúpenia z Únie.

Druhé referendum o nezávislosti Škótska by vyvolalo spory a spôsobilo obrovskú ekonomickú neistotu v najhoršom možnom čase pre Veľkú Britániu. V reakcii na výzvu predsedníčky škótskej vlády Nicoly Sturgeonovej to uviedol hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej.

Sturgeonová tvrdí, že druhé referendum je nutné, pretože tzv. brexit - najmä Mayovej plán na stiahnutie sa z jednotného trhu EÚ - poznačí vzťahy Škótska s Britániou a Európou, a to proti jeho vôli. Mayová uviedla, že druhé referendum bude "rozvratné a spôsobí obrovskú ekonomickú nestabilitu v tom najhoršom možnom čase". 

Očakáva sa však, že Mayová sa bude usilovať o odloženie tohto procesu a presvedčiť škótsku SNP, aby sa referendum konalo až po tom, ako Británia zavŕši svoj odchod z EÚ, čo by malo byť podľa súčasných odhadov v marci 2019.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.04.2017
success
error