DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

My sme hlasovali za vylúčenie tejto strany (AKP z EPP pozn.)

Blaha a Klus v TA3 - 05.04.2017
Neoveriteľné

Martin Klus hovorí o hlasovaní v rámci Európskej skupiny AECR (Európsky konzervatívci a reformisti), ktorej členom je aj SaS o vylúčení AKP, strany tureckého prezidenta Erdogana, ktorá je členom od roku 2013. AKP malo čeliť možnému odvolávaniu po potlačení pokusu o prevrat v júli minulého roku a následných represiách voči novinárom a všeobecne rastúcemu autoritárstvu. Turecko mala ešte predtým navštíviť misia zástupcov AECR, s cieľom zistiť či AKP stále spĺňa stanovy Reykjavíkskej deklarácie, ktorá deklaruje základné princípy a hodnoty AECR. Či sa podobné hlasovanie nakoniec uskutočnilo sa nám nepodarilo zistiť. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Vzťahy medzi tureckým prezidentom Recepom Tayipom Erdoganom a jeho stranou AKP na jednej strane a európskymi lídrami na strane druhej sa výrazne zhoršili po pokuse o prevrat, ktorý sa v Turecku uskutočnil 15.júla. Turecká vláda následne rozbehla prenasledovanie politických oponentov, vrátane novinárov. V súvislosti s akciami tureckej vlády bolo ohrozené aj členstvo strany AKP v európskej skupine konzeratívcov a reformistov, ktorej bola strana členom od roku 2013. Americký novinár a bývalý diplomat a poradca amerického prezidenta Georga W.Busha Mark Wallace sa vyjadril, že AKP môže mať problém splniť niektoré stanovy Reykjavíkskej deklarácie, ktorá je kľúčovým dokumentom AECR. Malo ísť hlavne o body 4 a 5:

4. AECR understands that open societies rest upon the dignity and autonomy of the individual, who should be as free as possible from state coercion. The liberty of the individual includes freedom of religion and worship, freedom of speech and expression, freedom of movement and association, freedom of contract and employment, and freedom from oppressive, arbitrary or punitive taxation. The freedom, inherent dignity and autonomy of the individual are among the highest values of modern society. AECR strongly supports governments that protect the liberty, human dignity and autonomy of its citizens in all respects. This liberty includes the right to hold political and religious beliefs and the right to express and manifest these within the bounds of international law.

5. AECR recognises the equality of all citizens before the law, regardless of ethnicity, sex or social class. It rejects all forms of political extremism, authoritarianism and racism. All individuals are equal before the law, without exceptions. AECR firmly rejects all political ideologies and systems that do not respect this equality, and it recognises the dangers of allowing these room.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.04.2017
success
error