DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

...jednou zo základných motivácií Britov, pre ktorý sa rozhodli pre brexit, bolo to, že chceli zabrániť migrácii našich ľudí a ľudí z Poľska, z Maďarska a z ďalších krajín, aby pracovali na ich trhu. Toto bola jedna zo základných motivácií. Čiže vlastne de facto xenofóbia, viete.

Blaha a Klus v TA3 - 05.04.2017
Zavádzajúce

Jedným z dôvodov brexitu bola aj migrácia občanov ostatných krajín únie (Poľsko, Slovensko, Bulharsko, atď.) do Británie, ktorí tu hľadajú prácu. Nedá sa však potvrdiť, že by išlo o obavu, či strach z neznámeho, ako je definovaná xenofóbia. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Podľa BBC v referende o brexite hlasovalo 51,9% za odchod Británie z EÚ, kým 49,1% hlasovalo proti. Pred rokom 2009 neexistovala formálna cesta ako opustiť Európsku úniu, no prijatím LIsabonskej zmluvy, ktorú prijali všetky štáty únie, prišiel v platnosť článok 50, ktorý je plánom pre vystúpenie z EÚ pre ktorúkoľvek jej krajinu.

Denník sme.sk uvádza desať dôvodov, prečo si briti zvolili odchod z EÚ a jedným z nich sú aj migranti z Bulharska, Poľska či Slovenska, ktorí do Británie prichádzajú za prácou. Dennik N takisto píše, že jedným z dôvodov brexitu "je migrácia z ostatných, najmä neskôr integrovaných, členských štátov EÚ." Za rok 2015 prišlo do británie 330-tisíc prisťahovalcov, z toho Polovica bola z krajín EÚ. Briti im vyčítajú, že zneužívajú sociálne dávky a preťažujú štátne inštitúcie.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý zisťoval, či briti preferujú úplný prístup k slobodnému trhu alebo chcú radšej zabrániť prílivu migrantov z EÚ, 24% hlasovalo, že prístup k voľnému trhu bez rôznych colných poplatkov je pre nich dôležitejší ako kontrola európskej migrácie. 16% potom hlasovalo za opačný prípad, pričom 40% hlasujúcich zvolilo možnosť, že je možné oboje. Kontrola migrácie aj udržanie Británie v európskom obchodnom priestore.

prieskume voličov hlasujúcich za odchod Británie z EÚ, tretina voličov (33%), označila ako hlavný dôvod opätovné získanie kontroly nad hranicami Británie a prílevom migrantov.

Xenofóbia ako odborný termín z psychológie, predstavuje strach zo všetkého cudzieho, najmä však ľudí. Ťažko však porovnávať britský nesúhlas s migráciou európanov do ich krajiny a xenofóbiu. V tomto prípade zrejme nešlo o strach z Poliakov či Slovákov, ale skôr ohradenie sa voči prisťahovalcom, ktorí zneužívajú sociálny systém Veľkej Británie a zapĺňajú voľné pracovné miesta.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.04.2017
success
error