DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

...sama Británia, nie my, sama Británia povedala, že chce tvrdý brexit.

Blaha a Klus v TA3 - 05.04.2017
Pravda

V referende o zotrvaní Británie v EÚ britskí voliči svojim výsledkom rozhodli o vystúpení z Únie a tým nastavili ďalšie smerovanie svojej krajiny. Britská premiérka Mayová začiatkom januára tohto roka vyjadrila svoju myšlienku uprednostnenia tvrdého Brexitu pred akýmsi "polovičným členstvom " v EÚ. Voliči sa podľa nej rozhodli a preto nie je potrebné aby sa Británia vydala inou cestou a hľadala rôzne iné riešenia členstva pri vystúpení z Únie. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Mayová je presvedčená, že cesta tvrdého Brexitu je správna a vo svojom prejave predstavila postup, ktorý povedie k vystúpeniu krajiny z Únie. Na úvod vyhlásila, že: „Briti hlasovali za zmenu, jasnejšiu budúcnosť pre našu krajinu. Odhlasovali si odchod z Európskej únie a lepší vzťah so svetom. Želali si, že cesta bude neistá, ale verili, že povedie k lepšej budúcnosti pre ich deti a vnúčatá a úlohou tejto vlády je, aby sme ju splnili.“

Británia nechce využiť model použitý v iných krajinách, ktorý by jej ponúkal čiastočné členstvo v Únii a nebude tiež prispievať do rozpočtu. Premiérka prisľúbila rokovania na dohode o voľnom obchode a zároveň zdôraznila, že sa nebude usilovať o členstvo v jednotnom európskom trhu, aj keď jej snahou bude dosiahnutie najbližšieho prístup k nemu. „Nebudeme sa snažiť byť súčasťou jednotného trhu. Keďže nebudeme jeho súčasťou, nebudeme musieť prispievať do rozpočtu Únie. Roky, keď Británia prispievala obrovské sumy do rozpočtu Únie, sa skončili,“ uviedla T. Mayová. V tomto prípade použila príklad Nórska, ktoré nie je členským štátom, ale prispieva do rozpočtu Únie výmenou za úplný prístup k spoločnému trhu. Z tohto dôvodu muselo prevziať obrovskú časť legislatívy EÚ. Jej snahou bude tiež odstúpenie od Súdneho dvora EÚ. 

Zo strany Británie bude snaha o vytvorenie nového a konštruktívneho partnerstva s EÚ a ako zdôraznila je v národnom záujme aby bola táto spolupráca naďalej úspešná. Občania ostatných členských štátov budú na území Británie aj ďalej vítaní, čo možno najskôr im budú garantované ich práva ale Británia prevezme kontrolu nad počtom osôb, ktoré budú môcť vstúpiť na ich územie. „Chceme mať kontrolu nad tým, koľko ľudí prichádza do Británie. Keď je ten počet príliš vysoký, zaťažuje náš systém, našu infraštruktúru, bývanie, školstvo a škodí platom. Viem, že úplne sa migrácia kontrolovať nedá. Británia je otvorená a tolerantná krajina. Imigrácia ľudí z Európy, ktorí majú vysoké vzdelanie, je vhodná“ komentovala T. Mayová.

Premiérka pripustila aj obavy, že Brexit môže byt pre Británie neistou cestou, ale verí v jej vylepšenie postavenia v globálneho oblasti ako aj v lepšiu budúcnosť pre celú krajinu. Výsledok Brexitu môže podľa nej znamenať príležitosť pre vytvorenie silnejšej, otvorenejšej, tolerantnejšej a bezpečnejšej globálnej Británie. „Chcem, aby sme boli skutočne globálna Británia – najlepší priateľ a sused našich európskych partnerov, ale aj krajina, ktorá presahuje hranice Európy. Krajina, ktorá buduje vzťahy so starými priateľmi i novými spojencami“ skonštatovala Mayová.

Britská vláda vydala tzv. Bielu knihu o svojej stratégii pomocou, ktorej chce riadiť svoje rokovania s ostatnými krajinami únie o podmienkach britského odchodu z EÚ. Stratégia potvrdzuje vytýčený smer akým sa bude Británia uberať pri odchode a potvrdzuje slová Mayovej o tvrdom brexite, teda o zásadnom vystúpení krajiny z EÚ. 

Predseda Európskej rady Donald Tusk 29.3. 2017 obdržal od britskej premiérky Mayovej oficiálny list o vystúpení Británie z EÚ a tým oficiálne spustila proces odchodu, ktorý by mal trvať dva roky. 

Škótsko s výsledkom Brexitu nesúhlasí a preto premiérka Sturgeonová prišla s návrhom na referendum o nezávislosti krajiny, ktorý v hlasovaní podporil aj parlament. Referendum by sa malo konať koncom roka 2018 alebo začiatkom roka 2019, teda ešte pred vystúpením Británie z EÚ.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.04.2017
success
error