DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

Čo sa týka základného cieľu EÚ alebo základné zmluvy, zmluvy zaväzujú EÚ k tomu, aby chránila najmä voľný trh, jednotný trh.

02.04.2017
Pravda

V jednotnom trhu EÚ sú zaručené štyri základné slobody - medzi nimi i voľný pohyb tovaru. Tento bol ustanovený Zmluvou o založení Európskeho spoločenstva v článku 23 (.pdf, str. 8). Medzi ciele EÚ skutočne patrí chrániť jednotný trh a to tým, že zabezpečí a zaručí voľný pohyb tovaru, ale i kapitálu, služieb a osôb. Výrok z tohto dôvodu hodnotíme ako pravdivý. 

Jednotný trh EÚ predstavuje voľný vnútorný trh, v ktorom sú zaručené štyri základné slobody EÚ a to voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb. Tento trh je otvorený od roku 1993 a predstavuje priestor slobody a prosperity a obyvateľom členských štátov má zabezpečiť rovnaké možnosti na prístup k tovarom, službám i pracovným miestam. Právny základ vnútorného trhu leží v Zmluve o fungovaní Európskej únie (.pdf, str. 59). V článkoch 26 a 27 sa pojednáva o tom, že EÚ je povinná zabezpečiť fungovanie vnútorného trhu v súlade s príslušnými ustanoveniami zmlúv a že je povinná zaručiť voľný pohyb tovarov, služieb, kapitálu a osôb.


Orgány EÚ si uvedomujú dôležitosť vnútorného trhu a i to, že jeho prehlbovanie si vyžaduje trvalé úsilie. Pre jeho ochranu i zabezpečenie sa európske inštitúcie snažia o odstránenie všetkých bariér, a aby prispeli k jeho posilneniu došlo i k rozšíreniu schengenského priestoru. Diskusiu o prehĺbení a ochrane jednotného trhu oživila Európska komisia i v súvislosti so stratégiou Európa 2020. 
Prvou zo základných slobôd vnútorného trhu je voľný pohyb tovaru. Zabezpečiť sa má prostredníctvom zrušenia ciel a množstevných obmedzení obchodu. Voľný pohyb tovaru je ukotvený v článkoch 23-24 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva (.pdf, str. 8). To že tovary sú vo voľnom obehu v členských štátoch EÚ je tiež jednou zo zásad Zmluvy o fungovaní Európskej únie (.pdf, strana 59). Články 26, 28-37 deklarujú okrem iného zákaz ciel na dovoz a vývoz tovaru a zákaz všetkých poplatkov. Takisto je tu stanovené, že Európska komisia je poverená podporovať obchod medzi členskými štátmi. Dbá, aby neboli narušené podmienky hospodárskej súťaže a tiež zabezpečuje rozvoj výroby a rozšírenie spotreby. Európsky parlament a Rada sú v rámci pôsobnosti zmlúv poverený prijímať opatrenia na posilnenie colnej spolupráce medzi Komisiou a členskými štátmi.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.04.2017
success
error